ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

ЕК е обезпокоена от промените в българския закон за енергетиката

| обновено на 25.04.14 в 15:27
Снимка: БГНЕС
Европейската комисия е обезпокоена от промените в българския закон за енергетиката, защото с въвеждането на термини като "морски газопровод" се  търси изключване на част от "Южен поток" от европейските норми. Това заяви за БНР Сабине Бергер - говорител на комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер. Тя подчерта, че европейското законодателство се отнася и за териториалните води на България.

Ето как отговори Сабине Бергер на твърденията за двоен европейски стандарт към "Северен поток" и "Южен поток":

Първото и най-важното тук е, че германското законодателство, привеждащо в действие Третия енергиен пакет, не въвежда понятия като "морски газопровод" и не търси автоматично изключване на такива "морски газопроводи" от обхвата на европейското енергийно законодателство – какъвто е случаят с промените в българския закон за енергетиката. Комисията винаги се е опитвала да намери в диалог с Русия  цялостно решение за функционирането на "Южен поток", по цялата му дължина. Затова няма никакви основания да приемаме нарушения на европейското законодателство, които биха отслабили позицията на Европейския съюз в този диалог. България, както и другите засегнати страни, се съгласи Комисията да обсъжда с Русия техническите и правни въпроси около "Южен поток". Това означава и да се въздържа от приемането на законодателство, което не съответства на европейските норми. 

Ние очакваме България да обезпечи развитието и функционирането на "Южен поток" в съответствие с европейското законодателство. Преди да започне строителството, трябва да се спазят правила, свързани с обществените поръчки и екологичните изисквания, а преди газопровода да заработи, трябва да се спазят нормите, свързани с вътрешния енергиен пазар. Газовата директива засяга функционирането и собствеността на газопроводите. Освен нея обаче има европейски норми, свързани с фазата на изграждане – вече споменах обществените поръчки. Ако "Южен поток" бъде изграден или започне да работи в нарушение на европейското законодателство, то ние ще предприемем необходимите стъпки, за да гарантираме спазването му, коментира още Бергер.

Проектът "Южен поток" няма да бъде прекратен, обяви енергийният министър Драгомир Стойнев в Брюксел след среща с комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер. Очаква се двамата да имат следващи разговори преди второто четене на закона в българския парламент.

Цялото интервю на Диана Чепишева със Сабине Бергер, излъчено в предаването "От петък до петък", можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!