ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

КНСБ: Над 560 лева е месечната издръжка на човек

| обновено на 30.10.15 в 15:58

Необходимите средства на всеки член на домакинство, за да бъдат покрити минималните му жизнени потребности, са 560 лева и 80 стотинки според редовното изследване на КНСБ за издръжката на живота и границите на бедност.
 
Данните отбелязват някои положителни тенденции, но остават тревожни, защото доходите на българина са задържани в продължение на 6 години и все още не могат да компенсират поскъпването на потребителските стоки и услуги. Това е може би причината за намаляващото потребление на домакинствата  с 2,6% според последното изследване.

Близо 2,5 милиона българи живеят с доходи под прага на бедност, който се изчислява на 295 лв., а  половината българи като цяло живеят с доходи между абсолютната бедност и 560 лв. Само 1 400 000 души живеят с по-високи доходи, но не са богати, нито са и толкова бедни.

Все още структурата е подчертано ориентирана към продължаваща бедност, ширеща се сред широки кръгове от населението, поясни президентът на КНСБ Пламен Димитров:

Динамиката е много позитивна в подобряване на стандарта на българското население, но все още структурата е дълбоко драматична с подчертан превес на бедните домакинства.


 1/3 от българите продължават да живеят в условията на тежки материални лишения. Не става дума за бедни, не става дума дали им стигат парите, а това значи да се лишават от храна, от основни стоки и услуги, които в 21 век в държава-членка на Европейския съюз като че ли би трябвало да бъдат гарантирани за всички,
допълни Димитров.

Тези данни в условията на европейската действителност поставят 40% от българското население пред риск от социално изключване. Според проучването на Евростат, което ни отрежда и незавидното място далеч под средното ниво за Европейския съюз, процентът на заплашените от социално изключване е под 25%.

Средната работна заплата расте с близо 8% за първата половина на годината, но ръстът й се обосновава предимно от нарастването в частния сектор, където се наблюдава и ръст на заетите. Докато при обществените и бюджетните организации се наблюдава задържане на заплатите, както и редуциране на заетите.

Проучването на КНСБ отчита и ръст в цените на хранителните стоки през последното тримесечие, обясни Виолета Иванова от Института за социални и синдикални изследвания:

При хранителните стоки се наблюдава тримесечен ръст от 0,5%, а на годишна база – с 1%. По-осезаемо се отличава повишението на тримесечна база при хляб и зърнени храни, риба и рибни продукти, животински и растителни мазнини, плодове и плодови консерви, яйца, кафе, какао, чай, захар и захарните изделия, като само захарта е нараснала на тримесечна база с 3,9%.

На пресконференцията на синдикатите бяха обсъдени и балансираното и здравословно хранене. Категоричният синдикален отпор получи данък "обществено здраве", който предложи здравният министър доктор Петър Москов и който беше приет от Министерския съвет за допълнително облагане на нездравословните храни със завишено съдържание на сол и захар, както и на безалкохолните и газирани напитки.

Целият производствен сектор е в стачна готовност, защото този налог ще доведе до 20% съкращения, до затваряне на малките предприятия и до напускането на големите инвеститори, подчерта и Жана Величкова, която е изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки. Тя съобщи, че 110 000 000 инвестиции в засегнатите браншове вече са блокирани и допълни:

80% от хората не спортуват, а всеки ден стоим 4 часа пред телевизора – айде тогава да обложим с данък седенето пред телевизора? Не е данъкът инструментът, който може да реши проблемите, които утежняват индустрията.

При ставка от ДДС в Румъния и различни условия на бизнес средата е много вероятно голяма част от инвеститорите да премислят къде да базират своите производства, а за малките и средни предприятия, особено в сектора, който представлявам, изходът е само един -  затваряне на предприятията.

Съобразно проведени изследвания и то не само на анкета, а проследен прием на храни, излиза, че децата между 14 и 18 години консумират 100 милилитра безалкохолни напитки, в които влиза боза – не вярвам това да е проблемът на нацията и по този начин да се опитваме да ограбим българина, за да запълним бюджета на Здравната каса,
подчерта Величкова и допълни, че секторът няма да се примири с този данък, както и че са вероятни стачки.

Подробности чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!