ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

Теменужка Петкова представи в Москва идеята за газов хъб у нас

Теменужка Петкова
Снимка: БГНЕС

България продължава да изгражда междусистемните връзки със съседите си, каза по време на енергиен форум в Русия министърът на енергетиката Теменужка Петкова.Тя представи пред участниците във форума идеята за газов разпределителен център.

С реализацията на всички проекти в българския газов сектор ще се развие енергийният пазар в региона на Югоизточна Европа. Българското правителство работи интензивно за изграждане на своя енергиен пазар, каза по време на словото си енергийният ни министър Теменужка Петкова на откриването на Международния конгрес "Трансформация на енергийните пазари и ролята на Русия в световния енергиен баланс", който се провежда днес в Москва.

Форумът се организира в рамките на годишното издание на Международното изложение за оборудване и иновации в проучването, производството и преработката в нефто-газовия отрасъл.  Българският енергиен министър съобщи пред участниците във форума, че от началото на 2016 година електроенергийният пазар в България ще премине към пълна либерализация.

Едновременно с това започва и разработването на пазарен сегмент за търговия с природен газ у нас, каза още Петкова. Като страна-членка на Европейския съюз България следва приоритетите на Европейския енергиен съюз - гарантиране сигурността на енергийните доставки, изграждане на вътрешен енергиен пазар.

Според  министър Петкова страната ни разполага с редица предимства за реализиране на проекта.

През България преминава естественият път на газовите потоци от изток и от юг, газоразпределителната ни инфраструктура е много добре развита, в момента се модернизира и се работи за разширение на газовото хранилище в Чирен. За целите на газоразпределителния център ще разчитаме на три източника на природен газ, надяваме се един от тях да е именно руският природен газ, подчерта Петкова. За всеки успешен енергиен пазар е необходима междусистемна свързаност, ето защо страната ни продължава и работата по изграждане на междусистемните газови връзки със съседите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!