ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

ВСС започва проверка за парите на магистратите в КТБ

| обновено на 15.02.16 в 14:14
Снимка: БГНЕС

Eтичната комисия на Висшия съдебен съвет (ВСС) реши да започне проверка на парите на магистратите в Корпоративна търговска банка КТБ), това каза за "Хоризонт" председателят й Ясен Тодоров:

На практика играем ролята на една пощенска кутия и на организатор на проверката. Ние не разполагаме с реални, самостоятелни, наши правомощия. Не напразно законодателят го е вменил на други органи.

Той не се ангажира със срок за приключване на проверката заради поредицата от институции, от които съдебните кадровици чакат отговори.

Първи в списъка са синдиците на КТБ. От тях се чака актуална информация за размерите на депозитите, ако е възможно по години. От Етичната комисия ще помолят да им бъде предоставена информация само за действащите магистрати, ако това бъде възможно.

След това идва ред на Сметната палата. Именно заради нея е очакването за информация за магистратските влогове по години, за да може да се установи дали има разминаване в данните.

Етичната комисия на ВСС ще пише и на НАП, каза Тодоров, като припомни, че според официална информация Агенцията вече работи по целия списък с депозитите. Той допълни, че очаква институциите да реагират в спешен порядък, но напомни, че Висшият съдебен съвет няма как да диктува темповете на други институции и после възрази на политическите изявления по повод масираното присъствие на магистрати в списъка КТБ:

Комисията не намира за укоримо магистрат да има депозит или някакви взаимоотношения с която и да е търговска банка. Считаме, че се създава ненужна медийна истерия най-вече по отношение влоговете на магистратите. Нямаме представа колко пари има вложени в тази банка, но със сигурност не на магистратите са най-многото вложени пари.

По-рано днес председателят на Съюза на съдиите в България Атанас Атанасов заяви, че проверка е необходима, за да се изясни истината. Според него Етичната комисия трябва първо да  установи кои от списъка на синдиците са действащи магистрати:

Това, което ВСС може да направи, също така е да се направи една статистика от тези 150 съдии специално, колко от тях имат влогове до сто лева, до петстотин лева и така нататък, за да се види в действителност, че е мит това, че магистратите са някакви свръх богати хора, несъответстващо на техните доходи.



 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!