Едва 20% от завършилите висше образование "Туризъм" намират работа по специалността, каза министърът на образованието Меглена Кунева. Тя разговаря с браншови организации в сектора по въпроса какво трябва да съдържа учебната програма в университетите:
Министерството не е това, което ще определи на университетите как да изглежда програмата им, има академична автономия, но аз смятам, че ние, като общество, трябва да се вслушваме в гласа на хората, които са конкретно ангажирани, от една страна, министерството с качеството на висшето образование, от друга страна, с потребителите на тези кадри. Другото е, твърдият ангажимент от страна на туристическия бранш, който трябва да поеме практиката.
Браншовите организации са на мнение, че практиката трябва да е между два и шест месеца за професионалните училища, но малко туристически обекти се ангажират с това. Според Людмила Ненкова, заместник-председател на Българската хотелска и ресторантска асоциация, най-голям е проблемът с кадрите:
И то на всички равнища. Като започнете от изпълнителски кадри, средно управленско ниво и висше управленско ниво, независимо от огромния брой учебни заведения. Значи нещо куца в самите образователни програми, от една страна, и във взаимодействието с бранша.
От асоциацията са се ангажирали да се реши проблемът със стажовете, а от министерството да се преразгледат учебните програми.