ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

От Центъра за безопасен интернет констатират:

Онлайн тормозът се упражнява и между самите деца. После пренасят това отношение в живота

Снимка: Луиза Лазарова
Деца, учители и родители отбелязаха Международния ден за безопасен интернет в детския научен център „Музейко“. На срещата бяха представени опасностите, с които могат да се сблъскат децата ни онлайн и възможностите да се справим с рисковата виртуална среда. Разгледани бяха и основни резултати от национално представително изследване от 2016 г., проведено сред български деца на възраст 9-17 години.
По-късно бяха връчени награди по проекта „Кибер скаут“, който ангажира деца доброволци да помагат на други, по-малки деца, да сърфират безопасно в мрежата.
Центърът за безопасен интернет стартира училищната кампания „От теб з@виси“, която застава срещу речта на омразата онлайн. Чрез интернет платформа, кампанията представя пред децата света на кибер омразата и им дава възможност да предложат решения за справяне с този проблем.

Координаторът на Центъра за безопасен интернет Георги Апостолов коментира:
Това, с което най-много деца се сблъскват, са агресивно-обидните отношения помежду си, така нареченият онлайн тормоз. 38% от децата казват, че са били обиждани и унизявани от техни връстници в мрежата, което е с почти 10% повече от 2010 година. Има фалшиви профили, разпространяване на клевети. Децата започват да възприемат това за нормално онлайн, а след това пренасят този език и отношение в реалния живот. Неслучайно наблюдаваме нарастване на агресията и във физическия, невиртуалния свят.

Превенцията включва обучение, което трябва да започне в семейството. Родителите трябва да са и дигитални родители.

Опасност също представляват възрастните потребители с фалшиви профили, които търсят контакт с деца в интернет, за да получат от тях материали, с цел сексуална злоупотреба.

Апостолов изтъкна също, че българските деца влизат в мрежата с 3 години по-рано, отколкото преди 6 години, а родителите ги оставят без надзор пред компютъра на по-ранна възраст. За да предпазят децата си, родителите трябва да бъдат "дигитални" и да разговарят с децата си за виртуалния свят и опасностите, които той крие. Училището също играе важна роля във формирането на детското поведение в мрежата.

Чуйте повече в репортажа на Луиза Лазарова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!