Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?                       Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?                       Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?

ЦИК обяви сроковете и условията за българи, желаещи да гласуват в чужбина

Говорителите на ЦИК Александър Андреев и Камелия Нейкова
Снимка: ЦИК

До 11-и октомври ЦИК ще приема заявленията на българи в чужбина за разкриването на секции извън дипломатическите и консулските мисии. 8600 са подадени до момента, най-активни са сънародниците ни от Великобритания, САЩ, Германия, Холандия, Франция и Швейцария – съобщиха от Комисията: 

Заявления за откриване на секции в чужбина се приемат освен по електронен път на сайта на ЦИК, така и чрез дипломатическите и консулски служби, обясни говорителят Александър АндреевНа основата на тази информация ще бъдат създавани и секциите и извън местата, където има дипломатическо и консулско представителство или повече от една секция и консулските представителства, където това е възможно.

Регистрираните за участие в информационно-разяснителната кампания за референдума са 9 партии, 3 коалиции, 22 инициативни комитета. 9 са подадените кандидатски листи до момента за участие в президентския вот. Крайният срок изтича на 4-ти октомври в 17.00 часа. Тече и срокът, в който гражданите могат да заявят, че ще гласуват по настоящ адрес, ако желаят: Тоест, ако на един избирател постоянният и настоящият адрес, но регистриран настоящ адрес, а не просто някой да живее някъде и да смята, че това му е настоящия адрес, са в различни населени места, може да подаде заявление пред Общинската администрация не по-късно от 14 дни преди изборния ден, обясни от своя страна Камелия Нейкова.

От Комисията напомнят още, че с новия Изборен закон се поставят допълнителни условия за регистрация на наблюдателите: Това трябва да са сдружения, които са образувани в обществена полза. Те трябва да имат в рамките на своите цели, които са си поставили, защита на политическите права и основните права на гражданите. Беше въведено задължението наблюдателите да предоставят и своето съгласие, за да бъдат включени като наблюдатели. Едно лице не може да участва в различни качества в едни избори. Или е наблюдател, или е застъпник, или е представител, или е кандидат, каза Александър Андреев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!