Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?                       Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?                       Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?

Милена Стефанова: Важно е, че българските граждани проявяват висока активност на референдума

Снимка: БГНЕС

Има редица факти, които са довели до по-високата активност на този референдум, но всъщност трябва да отбележим, че имаме съвпадение между президентски избори и референдума. Това коментира в интервю за предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт" доц. Милена Стефанова, преподавател по местно самоуправление в Софийския университет "Св. Климент Охридски", катедра Публична администрация:

Фактор е и това, че имахме три въпроса на този референдум и поне един от тях по някакъв начин е бил привлекателен за някой от гласоподавателите. Виждаме, че за трите въпроса имаме различен брой гласове и ако гледаме отговорите "да" или "не" на всеки един от въпросите, виждаме, че те не правят общото число на хора, които са участвали в референдума. Това всъщност е дефектът на методиката, с която ЦИК отчита активността, защото активността се отчита по броя на пликовете и бюлетините, а не по броя на участвалите във всеки един от въпросите. Има хора, които са казали мнението си по един или два от въпросите, а не по всичките три.

Стефанова допълни:

Ако се извадят десетте процента на бюлетините, които са отбелязани като без еднозначен отговор, ще видим, че за всеки един от въпросите активността е малко по-ниска от тези 37 000 гласа, които не достигат, за да стане референдумът действителен. Грешката произтича от това, че трябваше да се направят три отделни бюлетини за всеки един от въпросите и хората да пускат бюлетините само по въпроси, които ги вълнуват, а не задължително и трите бюлетини, но явно е много сложно за броене и отчитане и щяха да имат повече грешки. Такава е методиката в момента. Важно е, че българските граждани проявяват активност и то доста висока. Друг фактор, който не можем да пренебрегнем, е това, че този референдум не е иницииран от някаква политическа партия, а от едно телевизионно шоу, което хората вероятно гледат.

Цялото интервю с доц. Милена Стефанова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!