Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Tânărul Petăr Mitsin a devenit campion european la înot liber

Petar Mitsin

Petăr Mitsin a înregistrat încă o mare performanță, devenind campion european sub 23 de ani la Campionatul European de Înot desfășurat în Dublin, Irlanda.
El a fost cel mai tânăr dintre finaliști și peste o săptămână va împlini 18 ani. Bulgarul a triumfat la 400 de metri liber, cronometrând 3:46,16 minute. Astfel, l-a devansat cu aproape o secundă și jumătate pe irlandezul Daniel Wiffen, care a câștigat medalia de argint. Mitsin a fost pe locul doi după primii 150 de metri în urma irlandezului de 22 de ani, dar l-a depășit ulterior și nu a mai pierdut poziția de lider până la sfârșitul finalei.
Pe locul trei s-a clasat americanul Rex Mourer. Aceasta reprezintă o altă mare realizare pentru acest tânăr talentat, care a câștigat trei titluri europene la Campionatul de Înot de la Belgrad din acest an, cu un nou record mondial pentru juniori.
În finală a participat și bulgarul Yordan Yanchev. El, de asemenea, a avut o prestație foarte bună și a terminat pe locul cinci, cu un timp de 3:51,09 minute."