Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Tenis: Grigor Dimitrov și Viktoriya Tomova urcă în clasamentul mondial

Снимки: ЕПА/БГНЕС, bgtennis.bg

Bulgarii Grigor Dimitrov și Viktoriya Tomova au urcat în clasamentul mondial de tenis, publicat astăzi. Grigor Dimitrov a urcat o treaptă în clasamentul ATP, ajungând pe locul 19. Carlos Alkaras este liderul clasamentului, cu 9.395 de puncte, deși a pierdut finala de la Cincinnati. Novak Djokovic, care a câștigat Openul de la Cincinnati, se află pe locul al doilea, cu 8.795. Daniil Medvedev este al treilea în clasament, cu 6.530 de puncte.

Viktoriya Tomova a urcat două poziții în clasamentul feminin de tenis, ajungând pe locul 104. Pe 21 august, ea va juca primul meci la WTA Chicago Women's Open 2023. Ghergana Topalova, care a jucat finala turneului de la Wroclaw, a urcat 17 poziții, până pe locul 296.

Denislava Glușkova se află pe locul 461, iar Lia Karatanceva pe 469.

Iga Swiatek este prima în clasamentul feminin, urmată de Aryna Sabalenka și Jessica Pegula. Coco Gauff, campioana de la Cincinnati, a urcat o treaptă, ajungând pe locul 6.

Mai multe din categorie

Elevi bulgari, cu rezultate foarte bune la Olimpiada Internațională de Matematică

Cei mai buni elevi bulgari la matematică au obținut 5 medalii prin participarea la cea mai prestigioasă competiție de matematică din lume pentru 2024. În cadrul celei de-a 65-a Olimpiade Internaționale de Matematică, echipa națională bulgară a obținut 3..

publicat în 23.07.2024 la 14:45
E.S. Yossi Levi Sfari, Ambasador al Statului Israel în Bulgaria

Hamas și Houthii dețin 4 ostatici bulgari, afirmă ambasadorul israelian

Houthii dețin doi ostatici bulgari. Hamas deține, de asemenea, doi ostatici din Bulgaria. iată măsurile pe care Bulgaria - și orice altă țară din UE - ar trebui să le ia pentru a preveni viitoarele atacuri și pentru a lupta împotriva terorismului, a..

publicat în 23.07.2024 la 14:00

Nu există incendii active în țară, situația de-a lungul frontierei cu Grecia este monitorizată

Nu există incendii active în țară, a declarat Ministerul de Interne. Incendiul din satele Yambol din Voden, Krainovo și Strandja a fost localizat pe toate fronturile. Marți va fi efectuată o verificare și, dacă nu există focare active, echipamentele și..

publicat în 23.07.2024 la 11:30