Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Surorile Stoeva au cucerit al patrulea titlu al anului la badminton pe echipe

Surorile Stoevi s-au calificat la JO Paris 2023

Stefani și Gabriela Stoeva au câștigat titlul la dublu la Turneul internațional de badminton de 15 mii de dolari de la Cardiff, care este și turneu de calificare la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. În finală, tripla campioană europeană, cap de serie nr. 1, le-a învins pe Natasha Antonissen din Danemarca și Alyssa Tirtosentono din Olanda, clasate pe locul șapte, cu 24:22, 21:11.

În capitala galeză, surorile, conduse de antrenoarea echipei naționale Petya Nedelcheva-Khranova, au jucat a treia finală consecutivă, după cele de la Dublin și Manama. Ele au cucerit patru titluri pe parcursul anului, inclusiv la Jocurile Europene de la Cracovia, precum și la turneele de la Glasgow și Bahrain

Mai multe din categorie

Pugilista Svetlana Kamenova merge în sferturile de finală la Paris

Svetlana Kamenova a început cu o victorie convingătoare turneul olimpic de box de la Paris, categoria 57 kg, învingând-o în sferturile de finală pe irlandeza Mikaela Walsh cu 5-0 din partea judecătorilor. Următoarea adversară a Svetlanei este dubla..

publicat în 02.08.2024 la 16:30
Javier Ibaniez

Performanță excelentă pentru trei boxeri bulgari la Jocurile Olimpice

Bulgarul Javier Ibaniez s-a calificat în sferturile de finală la categoria până la 57 kc. la turneul olimpic de box de la Paris. Cubanezul care concurează pentru Bulgaria a fost al doilea în schema de campion european. El l-a învins pe ucraineanul Eider..

publicat în 01.08.2024 la 11:30

Tragere la sorți dificilă pentru surorile Stoeva în sferturile de finală la badminton la Jocurile Olimpice

Gabriela Stoeva și Ștefani Stoeva le vor înfrunta pe liderii clasamentului mondial și actualele campioane mondiale Chen Qingchen și Jia Yifan în sferturile de finală ale turneului olimpic de badminton de la Paris. Surorile Stoeva sunt de trei ori..

publicat în 31.07.2024 la 17:00