Eмисия новини
от 08.00 часа

Masque obligatoire en extérieur, à quelques exceptions près...

A compter de ce 22 octobre, par arrêté du ministre de la Santé Constadin Anguélov, le port du masque devient obligatoire à l'extérieur, lorsque la distance physique de 1m50 ne peut être observée. Une dérogation sera faite pour les clients des..

22.10.20 09:21 |
La sprinteuse Ivet Lalova et le boxeur Koubrat Poulev

Des graffitis à l'effigie de champions olympiques bulgares

Ce 5 octobre, à quelques jours du coup d'envoi du championnat d'Europe d'aviron en Pologne, à Sofia sera dévoilé un nouveau graffiti de la série  "Assoiffés de sport" . Les nouvelles effigies peuvent être vues sur le périphérique de Sofia. Le..

04.10.20 16:27 |
Kostadin Angellov

Urdhra të Ministrit të shëndetësisë në lidhje me zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme epidemike

Me urdhër të ministrit të shëndetësisë nga 1 tetori për personat që mbërrijnë në Bullgari nga Ukraina kërkohet dokument për rezultat negativ nga PCR test. Me një urdhër tjetër të ministrit të shëndetësisë lejohet zhvillimi i garave sportive në..

30.09.20 15:32 |
Krasen Kralev

Përgatitet hapja e sallave sportive për publikun

Po përgatitet dokumentacioni kështu që nga 1 tetori spektatorët të mund të asistojnë në kampionatet në të mbyllur. Këtë e njoftoi ministri i sportit Krasen Krallev i cili para pak kohe u shërua nga Covid-19. Ai frekuentoi Ekspozitën Sportive..

24.09.20 16:16 |

Bulgaria spends the least money on sports in the EU

Bulgaria was the country with the lowest per capita spending on recreation and sports in the EU in 2018, Eurostat data shows . EU countries have spent 50.7 billion euros on leisure and sports, and money on this item is increasing relative to total..

23.09.20 15:48 |

Bulgaria misses victory against Republic of Ireland in last minute of game

The Bulgarian team has started its participation in Group 4 of League B of the UEFA Nations League. The match against the team of the Republic of Ireland ended in a 1:1 draw . The hosts in Sofia took the lead in the 56th minute after a goal by..

04.09.20 12:25 |

Deri 4 mijë veta publik në kampionatin e brendshëm të futbollit

Ndeshjet futbollistike të kampionatit të brendshëm të Bullgarisë do të luhen me publikë deri në 4000 veta edhe gjatë shtatorit. Kjo theksohet në një urdhër të ministrit të sportit Krasen Kralev në kontekstin e zgjatjes së masave kundërepidemike në..

02.09.20 18:18 |

La culture, les loisirs et le sport, les grands perdants du Covid-19...

44.6% des entreprises dont l'activité est la culture, le sport ou les loisirs voient leur business en berne en juillet, comparé au mois de juin 2020. C'est ce que révèle une étude de l'Institut national de la Statistique sur l'état de l'économie dans les..

25.08.20 11:08 |

Aleksandër Baçev fluturon mbi ujë me kitesurf dhe ëndërron për medalje olimpike

Njerëzit me frymë kërkuese dalin për të gjetur shufra prej floriri, pendë të strucit dhe vogëlsira të tjera, por shumë pak mes tyre orë të tëra qëndrojnë në ndonjë plazh që të presin erën. Njerëzit të cilët kërkojnë erën me durim ulen në rërë, por..

08.08.20 05:10 |
Vitosha

Festa Verore Vitosha mbledh adhuruesit e malit

Megjithë shirat e dendura edicioni i gjashtë i Festës Verore Vitosha mblodhi në një vend adhuruesit e sportit dhe malit. Më se 200 veta morën pjesë në garat e vrapimit malor dhe çiklizmit malor.

19.07.20 14:42 |
Всички новини: днес | вчера