Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Trei bulgăroaice au obținut victorii la turneul de tenis din Antalya

Gergana Topalova

Jucătoarele bulgare de tenis Gergana Topalova, Izabela Shinikova și Rositsa Dencheva au obținut victorii în primul tur al turneului de tenis pe zgură din Antalya, Turcia, dotat cu premii în valoare de 25 de mii de dolari.

Topalova, a cincea favorită, a învins-o pe grecoaica Dimitra Pavlou, venită din calificări, cu 7:6(1), 6:7(1), 7:6(4), după 3:24 ore de joc. Următoarea adversară a tenismenenei Topalova este Paula Ormachea din Argentina.

Isabella Shinikova, a opta în grila favoriților, a dispus de o altă grecoaică, Marta Matula, cu 6:3, 4:6, 6:3, într-o oră și 53 de minute pe teren. Ea o va înfrunta în optimi pe Çağla Büyükakçay din Turcia.

Rositsa Dencheva s-a impus cu un categoric 6:1, 6:2 în fața cehoaicei Lucie Havlickova, după 68 de minute de joc. Următoarea adversară a jucătoarei de 16 ani este Cristina Dinu din România, cap de serie numărul șapte

Mai multe din categorie

Tihomir Ivanov a câștigat aurul la săritura în înălțime în Germania

Tihomir Ivanov a câștigat concursul masculin de săritură în înălțime din cadrul turneului Sinner Hochsprungmeeting de la Sinn, Germania. Campionul bulgar, în vârstă de 29 de ani, a sărit 2,21 metri la a doua încercare. Tobias Potye, din țara gazdă, a..

publicat în 24.06.2024 la 15:30

Elevi premiați în cadrul inițiativei "Sport cu președintele”

În cadrul unei ceremonii care va avea loc astăzi în Sala de onoare cu stemă, a Președinției, șeful statului bulgar, Rumen Radev, va premia 30 de elevi din întreaga țară. Aceștia sunt participanții la inițiativa "Sport cu președintele", al cărei..

publicat în 21.06.2024 la 09:00

Grigor Dimitrov își păstrează locul 10 în clasamentul ATP

Grigor Dimitrov și-a păstrat poziția a 10-a în clasamentul ATP de tenis publicat astăzi, în timp ce Viktoriya Tomova a urcat șase locuri în clasamentul feminin. Dimitrov a revenit în top 10 la 1 aprilie 2024. Grigor are 3.775 de puncte în urma apariției..

publicat în 10.06.2024 la 10:30