Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Gabriela Gheorghieva avansează în semifinalele probei de 100 m spate în Qatar

Gabriela Gheorghieva

Bulgăroaica Gabriela Gheorghieva s-a calificat în semifinalele probei de 100 de metri spate la Campionatele Mondiale de Natație din 2024 de la Doha, Qatar. Sportiva în vârstă de 26 de ani a terminat pe locul 15, cu un record personal de 1:01.65. Este pentru prima dată în cariera sa când ajunge în semifinalele probei de 100 m spate la un Campionat Mondial. Ea va înota în cea de-a doua semifinală din această seară.

Cea mai rapidă în proba de 100 m spate a fost americanca Claire Curzan, cu 59,72 secunde.

Ceilalți doi bulgari prezenți în calificările din această dimineață, Kaloian Levterov și Iordan Iancev, au fost eliminați.

Mai multe din categorie

Victoria Tomova va juca sferturile de finală la Bad Homburg

Cea mai bună jucătoare de tenis bulgară, Victoria Tomova, a ajuns în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Bad Homburg. Ea a obținut a treia sa victorie consecutivă în orașul german - una în calificări și două pe tabloul principal. Victoria..

publicat în 26.06.2024 la 12:30

Tihomir Ivanov a câștigat aurul la săritura în înălțime în Germania

Tihomir Ivanov a câștigat concursul masculin de săritură în înălțime din cadrul turneului Sinner Hochsprungmeeting de la Sinn, Germania. Campionul bulgar, în vârstă de 29 de ani, a sărit 2,21 metri la a doua încercare. Tobias Potye, din țara gazdă, a..

publicat în 24.06.2024 la 15:30

Elevi premiați în cadrul inițiativei "Sport cu președintele”

În cadrul unei ceremonii care va avea loc astăzi în Sala de onoare cu stemă, a Președinției, șeful statului bulgar, Rumen Radev, va premia 30 de elevi din întreaga țară. Aceștia sunt participanții la inițiativa "Sport cu președintele", al cărei..

publicat în 21.06.2024 la 09:00