Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Legende ale sportului bulgar în vizită la Parlamentul European

Câștigătorul Balonului de Aur din 1994 Hristo Stoichkov, cea mai de succes sportivă din toate timpurile Maria Grozdeva (tir), singura campioană olimpică la înot Tanya Bogomilova-Dangalakova, legenda gimnasticii Yordan Yovchev, fosta campioană mondială la șah Antoaneta Stefanova, președintele federației de volei Lyubo Ganev și medaliata olimpică la baschet Girgina Skerlatova vizitează astăzi Parlamentul European.

Ei se află acolo pentru conferința „Tineretul și sportul în UE: Marile promisiuni se confruntă cu realitatea", organizată de eurodeputații Andrei Slabakov și Pietro Fiocchi din grupul Conservatorilor și Reformiștilor Europeni. Scopul vedetelor sportive este de a-i informa pe eurodeputați despre problemele cu care se confruntă sportul bulgar în ultimii ani.

Mai multe din categorie

Nurgiul Salimova

Șahista Nurgul Salimova cu prima victorie la Turneul Favoritelor

Nurgul Salimova a obținut prima sa victorie în Turneul Mondial de Șah Challengers feminin de la Toronto. În runda a patra a competiției din orașul canadian, bulgăroaica în vârstă de 20 de ani s-a impus cu piesele albe în fața fostei nr. 2 mondial Humpty..

publicat în 08.04.2024 la 10:00
Grigor Dimitrov la festivitatea de premiere în Miami

Dimitrov a pierdut finala de la Miami, dar urcă pe locul 9 în tenisul mondial

Cel mai titrat jucător de tenis bulgar, Grigor Dimitrov, a pierdut în finala turneului Masters 1000 de la Miami, Florida. După 73 de minute de joc, bulgarul aflat pe locul 11 în clasament a pierdut în fața italianului Jannick Sinner, pe Hard Rock..

publicat în 01.04.2024 la 09:30

Dimitrov l-a învins pe Alcaraz și e în semifinale cu Zverev la Miami

Grigor Dimitrov a făcut un meci impresionant și s-a calificat în semifinalele turneului Masters 1000 de la Miami. Bulgarul l-a învins cu 6:2, 6:4 pe spaniolul Carlos Alcaraz, nr. 1 în prognozele campionatului și nr. 2 în clasamentul mondial. Meciul a..

publicat în 29.03.2024 la 09:30