Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Candidatura Bulgariei la organizarea Jocurilor Olimpice de iarnă pentru tineret, în discuții

Bulgaria dispune de un mare potențial și de condiții naturale excelente pentru a găzdui și organiza Jocurile Olimpice de iarnă pentru tineret în 2028. Pentru o candidatură de succes, este nevoie de un efort consecvent și unitar al executivului, al sportivilor, al mass-media, al organizațiilor de mediu și al publicului.

Președintele Rumen Radev și experții sportivi, care au discutat despre perspectivele ca Bulgaria să depună o candidatură pentru găzduirea Jocurilor Olimpice de iarnă pentru tineret, s-au unit în spatele acestei poziții, relatează BGNES.

Poziția comună a fost că o potențială candidatură a Sofiei pentru a găzdui Jocurile Olimpice de iarnă pentru tineret ar avea avantaje semnificative față de alți candidați, datorită condițiilor naturale unice oferite de muntele Vitosha din apropierea capitalei. Cu toate acestea, se poate conta pe succes doar dacă infrastructura sportivă va fi modernizată în timp util, în conformitate cu standardele și procedurile actuale ale Comitetului Olimpic Internațional, precum și cu eforturile întregii comunități.

Mai multe din categorie

Trei bulgari au câștigat o medalie de bronz la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică 2024

Antonio Papazov, Tihomir Barotev și Borislava Ivanova au câștigat o medalie de bronz la categoria „Trios” la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică 2024 de la Pesaro (Italia).Singurele echipe care le-au devansat au fost cele din China și Franța...

publicat în 29.09.2024 la 14:00

Victoria Tomova începe cu victorie turneul de tenis de la Beijing

Cea mai bună jucătoare bulgară de tenis Victoria Tomova a câștigat primul tur al puternicului turneu de tenis WTA 1000 de la Beijing, dotat cu premii de aproape 9 milioane de euro. Ea a învins-o pe Lesia Țurenko din Ucraina cu 6:3, 6:3. Următoarea..

publicat în 25.09.2024 la 14:00

Jucătoarele bulgare de șah s-au clasat pe locul 10 la Olimpiada de șah

Jucătoarele bulgare de șah au ocupat locul 10 în clasamentul final al celei de-a patra ediții a Olimpiadei de Șah, care a avut loc la Budapesta, Ungaria. În ultima zi a competiției, Bulgaria a învins Italia cu 3,5 la 0,5. Antoaneta Stefanova, Nurgyul..

publicat în 24.09.2024 la 14:00