Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

„Botev Plovdiv” continuă în Europa League după remiza cu Maribor

Câștigătoarea Cupei Bulgariei „Botev” Plovdiv s-a calificat în turul doi preliminar al turneului de fotbal „Europa League” după 2:2 în deplasare la slovenii de la „Maribor”. În primul meci echipa din Plovdiv s-a impus cu 2:1.

În minutul 13 Jan Repas a deschis scorul pentru gazde. Tânărul jucător nigerian Christian Nwachukwu a devenit erou pentru Botev la doar 2 minute după începerea reprizei secunde, egalând 1:1. După o oră de joc, Botev a preluat conducerea cu un gol marcat de Anthony Ujah, 2:1. Gazdele au crescut presiunea, iar în minutul 80 echipa slovenă a obținut al doilea gol prin Edgar Etienne Bure. Deși a fost dificil până la final, echipa bulgară a menținut presiunea de acasă pentru a întoarce meciul. Următorul adversar al echipei din Plovdiv este formația greacă Panathinaikos. „Botev” va vizita Atena pe 25 iulie, iar revanșa va avea loc o săptămână mai târziu.

Mai multe din categorie

Nikola Tsolov

Nikola Tsolov cu prima victorie într-o cursă principală de Formula 3

Nikola Tsolov, în vârstă de 17 ani, a obținut a treia sa victorie în Formula 3 și prima într-o cursă principală după ce a triumfat în cursa lungă de pe circuitul Hungaroring din Ungaria. Bulgarul a obținut până acum două succese la sprint, la Monaco..

publicat în 22.07.2024 la 10:00

Fotbal: Ludogoreț va juca împotriva lui Dinamo Minsk în Liga Campionilor

Ludogoreț a pierdut meciul retur din deplasare, scor 0-1, cu Dinamo Batumi, Georgia, dar s-a calificat în turul doi preliminar al Ligii Campionilor cu scorul de 3-2. Echipa bulgară a câștigat primul meci, în urmă cu o săptămână, în orașul natal Razgrad,..

publicat în 18.07.2024 la 09:30

Triumf pentru gimnastele bulgare în ajunul JO de la Paris 2024

Gimnastele bulgare, care vor reprezenta Bulgaria la Jocurile Olimpice, au cucerit medalii de aur în proba de all-around și în concursul individual, precum și în ansambluri la ultima lor Cupă Mondială înainte de Paris. În orașul românesc Cluj-Napoca,..

publicat în 15.07.2024 la 10:00