Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Спортска недеља

Детелин Далаклијев (лево) освојио је Куп "Странџа" након што је у финалу у категорији до 54 кг победио Орзубека Шаимова из Узбекистана.
Фотографија: БГНЕС
Пре почетка Зимских олимпијских игара у Ванкуверу, Бугарска је имала само једну наду за медаљу – сноубордерку Александру Жекову. На жалост густа магла на стази није јој била од помоћи. 22-годишња софијка је доживела тежак пад на тренинг спусту пре старта такмичења у сноуборд кросу. Без обзира на болове у ногама и крстима Жекова је отпочела трку, али је изнова доживела пад после ког је лекар констатовао тешку повреду младе сноубордерке – растезање мишића и велики подлив у пределу трбуха. По речима лекара Сани Жекова ће се опорављати дуго, тако да је за Бугарку која заузима 4. месту у генералном пласману Светског купа, сезона завршена.
*
У Бугарској се очекује још једно такмичење са Зимских олимпијских игара с надом да ће добитница три олимпијске медаље у брзом клизању на кратким стазама, Евгенија Раданова, још једном ступити на подијум за медаље. У четвртфиналу најкраће дисциплине - 500 метара, Раданова је имала веома тешку групу и није успела да прође даље. У финалу на 1.500 метара је заузела 7. место после чега је изјавила за БНР: „То је био најбржи спринт у мом животу. Било ми је веома тешко да одржавам тај темпо после тешке повреде на почетку сезоне.“
*
Без обзира на то што је једину титулу за Бугарску до сада на Белој олимпијади освојила Екатерина Дафовска не може се рећи да Бугарска има школу за овај спорт. Најбољи пласман за Бугарску у Ванкуверу је 25. место на бијатлону на 20 километара Красимира Анева. Исто место Анев је заузео и у спринту на 10 километара. Бугарска ће ове године први пут на Олимпијским играма стартовати у мушкој штафети.

*
Надамо се, да ће нас у алпском скијању добро представити Килијан Албрехт. Специјални слалом ће бити последњи старт у каријери за Аустријанца који наступа за Бугарску. У међувремену, у брзим дисциплинама, Марија Киркова је била на нивоу и завршила је на 33. место у спусту. Код мушкараца Стефан Георгијев је стартовао са бројем 62, али није успео да заврши тешку стазу. У суперкомбинацији (спуст и слалом у једном дану) Георгијев је завршио иза 30. места у спусту и није се пласирао на слалом.

*
Мушки одбојкашки тим ЦСКА претрпео је пораз у осмини финала реванш сусрета Лиге Шампиона од Ресовије у Жекову са 3:0 у сетовима. Тако су „Црвени“ завршили учешће на европским турнирима ове сезоне, после добре игре и добрих резултата у групној фази најјачег одбојкашког турнира у Европи. Пред пуним трибинама у Пољској бугарски тим је показао добру игру не отступавши противнику коме су била неопходна 2 сета за пролаз у даље такмичење.

*
Бивши светски шампион Веселин Топалов је поделио поен са Левоном Ароњаном у партији осмог кола шаховског супертурнира у шпанском граду Линарес. Топалов је искористио овај сусрет као последњи тренинг пред сусрет за светску титулу са Вишванатаном Анандом у Софији. Топалов тренутно води у пласману са 5,5 поена. Овај турнир се одржава традиционално од 1972. године и има наградни фонд од 215.000 евра, од којих победнику следује 75.000.
*

Вања Стамболова је победила у трчању на 400 метара на турниру лаке атлетике у Бечу резултатом 51,80 секунди. То је лични рекорд Стамболове за ову сезону. Она сада заузима треће место само две недеље после почетка Светског првенства у затвореном у Дохи, Катар. За сада је осам бугарских спортиста покрило нормативе за светско првенство које почиње 10. марта. Код жена Бугарску ће представљати Ивет Лалова и Ина Ефтимова у спринту на 60 м, Венелина Венева у скоку у вис, Вања Стамболова на 400 метара и Петја Дачева у троскоку. Код мушкараца за медаље ће се борити Спас Бухалов - скок с мотком, Николај Атансов - скок у даљ и Момчил Караилиев - троскок.
*
Светски шампион у боксу у категорији до 54 килограма из Милана 2009. године Детелин Далаклијев постао је носилац највреднијег трофеја у бугарском аматерском боксу Куп „Странџа“.

Превео:Дарјан Бојков
По публикацията работи: Вeсела Влаткова

Више из ове категориjе

Појачане мере безбедности и дронови због дербија ЦСКА-Софија - „Левски

Министарство унутрашњих послова планира да поводом последњег меча за ову сезону између ПФК ЦСКА-Софија – ПФК Левски, који ће се одржати 27. априла на Националном стадиону „Васил Левски“,  појача присуство полиције у Софији.  Дронови ће се користити..

објављено 26.4.24. 15.05
Кристијан Василев

Бугарски веслач Кристијан Василев пласирао се у полуфинале у Сегедину

Кристијан Василев ће веслати у полуфиналу скифа за европске олимпијске квалификације у Сегедину (Мађарска). Он је у другој рунди однео убедљиву победу након што је задату деоницу од 2000 метара превеслао за 6:53,08 минута. Кристијан Василев је на..

објављено 25.4.24. 17.14

Разматра се кандидатура Бугарске за домаћина Зимских олимпијских игара младих 2028. године

Бугарска има велики потенцијал и одличне природне услове за организацију и одржавање Зимских олимпијских игара младих. Да би њена кандидатура била прихваћена, неопходни су доследни и усклађени напори извршне власти, спортиста, медија, еколошких..