Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Спортска недеља: Григор Димитров играо са Надалом у првом у својој каријери четвртфиналу Грен слем турнира

Фотографија: БТА

Тенис. У првом у својој каријери четвртфиналу Грен слем турнира на Отвореном првенству Аустралије, Григор Димитров се мушки борио против тренутног броја један у тенису Рафаела Надала, али је на крају изгубио с 1:3. Изузетно моћним и тачним сервисом Бугарин је превагнуо на почетку меча и сасвим логично узео први сет са 6:3. Следећа два су одлучена у тајбреку, нажалост, оба пута у корист Надала, при чему је у трећем Григор пропустио сет лопту, а тиме и могућност да поведе са 2:1. У четвртом сету су превагнуле психичка и физичка напетост и Димитров је пао са 2:6. У финалу у Мелбурну Швајцарац Станислас Вавринка се осветио за Димитрова и савладао Надала са 3:1 (6:3, 6:2, 3:6, 6:3).

*

Тенис. Још један талентовани бугарски тенисер Димитар Кутровски је ушао у финале турнира у дворани у немачком Карсту, са наградним фондом од 15 хиљада долара. Бугарин је заједно са Владимиром Игнатиком из Белорусије изгубио у финалу дублова од Николоза Басилашвилија из Грузије и Александра Бурија из Белорусуије са 1:2 (6:4, 4:6, 6-10). Раније је Бугарин ушао у четвртфинале сингла где je изгубио од Басилашвилија са 0:2 (6:7(2), 3:6).

*

Сумо рвање. У претпоследњем дану турнира у сумо рвању у Токију Калојан Махљанов-Котоошу забележио је важну победу над Тамавашијем. Сада ће он са 8 победа и 6 пораза, чак и ако у последњем дану изгуби од Гоејда, завршити турнир позитивним билансом. Није таква ситуација са Данијелом Ивановим-Аоијамом, који је изгубио од Тојоношиме и биланс му је 6 победа и 8 пораза. На челу табеле са свих 14 победа је велики шампион Хакухо.

*

Ски оријентација. Станимир Беломажев је победио у такмичењу Светског купа у ски оријентацији у Форенингу (Шведска) који је укључивао спринт и потеру на средњој дистанци. Наш светски шампион за јуниоре до 20 година из 2008. био је осми после спринта са заостајањем од 25 секунди од лидера Андреја Ламова из Русије, али је у склопу уследиле потере на траси дугој 8.420 метара са 24 контролне тачке дошао до победе у укупном времену од 32 минута и 19 секунди и за свега секунд претекао Ламова. Трећи са заостатком од 2 секунде завршио је представник домаћина Андерс Холберг.

*

Зимска олимпијада. На Олимпијади у Сочију ће се такмичити 18 бугарских спортиста. Бугарска је добила још једну додатну учесничку квоту за Зимске олимпијске игре, јављају из Бугарског олимпијског комитета. Она је припала сноубордисту Радославу Јанкову који ће наступити у две дисциплине – паралелном велеслалому и паралелном слалому. 24-годишњи такмичар је двоструки светски јуниорски шампион – у паралелном слалому у Валмаленку 2008. и у паралелном велеслалому у Нагану 2009. Има 42 старта у такмичењима за Светски куп, а најбољи пласман му је 25. место у паралелном слалому у Ла Молини 2008.

*

Зимска олимпијада. Истовремено је обелодањено да је Бугарска на четвртом месту у свету по висини премија коју ће доделити за освојену медаљу са предстојеће зимске олимпијаде. Према обећаној премији, овога пута рекордер је Русија која ће платити државну награду у износу од 334.000 долара за сваку олимпијску титулу. На другом месту на овој својеврсној ранг листи је Казахстан чији ће такмичари за злато добити по 250.000 долара, а на трећем је Белорусија која ће добитницима златних медаља доделити по 150.000 долара. Бугарска је на тој листи четврта са 140.000 долара, следе Француска са 70.00 долара и Немачка са 34.000 долара за сваку олимпијску титулу. На супротном полу су државе које неће доделити никакве новчане награде својим спортистима. Међу њима су ДНРК, Нови Зеланд, Норвешка и Шведска. Две скандинавске земље су најавиле да ће финансијска средства издвојити за практичније награде као што је рецимо плаћање школарине у току целог школовања на универзитету који би спортиста одабрао.

Превеле: Александра Ливен, Ана Андрејева

Више из ове категориjе

Стефка Костадинова (друга слева надесно) на додели медаље Јарославе Магучих (у средини) на Европском првенству у Риму

Костадинова верује да ће рекорд у скоку увис поново оборити Бугарка

Председница Бугарског олимпијског комитета Стефка Костадинова прокоментарисала је побољшање светског рекорда у скоку увис у женској конкуренцији, који је држала 37 година.  „Ових 210 цм доказује да су људске могућности неограничене и оповргавају..

објављено 8.7.24. 08.55

Друго издање бициклистичке трке L’Etape Bulgaria by Tour de France

Очекује се да ће у другом издању L’Etape Bulgaria by Tour de France учествовати око 1.000 бициклиста. И ове године трка ће се одржати у околини Велинграда. Траса, која пролази кроз живописне пределе Родопа, укључује две руте – 102 км и 57 км...