Το λαογραφικό συγκρότημα "Εταρα" είναι δημοφιλές και ανάμεσα στους ξένους τουρίστες.
Η αρχή του τουριστικού κινήματος τέθηκε το 1962 όταν μια ομάδα μαθητών γυμνασίου της πόλης Σάμοκοβ στο βουνό Ρίλα αποφασίζει να περιεργαστεί τα σημαντικότερα αξιοθέατα της Βουλγαρίας. Μερικούς μήνες αργότερα, 20 άτομα περίπου πανηγυρικά παίρνουν τα χρυσά σήματά τους στην κορυφή Μουσαλά, την υψηλότερη κορυφή στα Βαλκάνια. Το παράδειγμα των νέων ενθουσιαστών ακολουθείται από πολλούς και τα επόμενα χρόνια οι Βούλγαροι μαζικά αρχίζουν να γυρίζουν τους 100 τουριστικούς προορισμούς.
Εκείνη την εποχή στον κατάλογο συμπεριλαμβάνονταν όχι μόνο πολιτιστικά αξιοθέατα, αλλά επίσης διάφορα κομμουνιστικά σύμβολα όπως μνημεία ηγετών του κομμουνιστικού κόμματος, καθώς και πολλά εργοστάσια και η επίσκεψή τους μετατρεπόταν σε κάτι σαν πατριωτικό καθήκον για δεκάδες χιλιάδες Βουλγάρους.
Βέβαια, οι εποχές αλλάζουν και τώρα αυτοί οι χώροι δεν συμπεριλαμβάνονται πια στην κατάταξη. Τα πρώτα χρόνια των δημοκρατικών αλλαγών στη χώρα μας το ενδιαφέρον για το τουριστικό κίνημα μειώνεται, αλλά μόνο προσωρινά γιατί το 2003 η πρωτοβουλία αποκαθίσταται και ο κατάλογος των 100 τουριστικών προορισμών εκσυγχρονίζεται και εμπλουτίζεται με νέα αρχαιολογικά μνημεία και φυσικά αξιοθέατα. Έτσι Βούλγαροι απ’ όλες τις ηλικίες πάλι αρχίζουν να γυρίζουν τη χώρα μαζί με το ειδικό βιβλιάριο για σφραγίδες από τους 100 εθνικούς τουριστικούς χώρους.
Το θέρετρο Ριμπάριτσα, της περιοχής του Τέτεβεν, στον Αίμο, φιλοξενεί τη 12 η έκδοση του Trabant Fest, ανακοίνωσαν οι διοργανωτές της Εθνικής Λέσχης Trabant. Οι λάτρεις της μάρκας αυτοκινήτων συγκεντρώνονται αυτό το Σάββατο, 6 η Ιουλίου, στην..
Από σήμερα που είναι η γιορτή του Βέλινγκραντ και κάθε Σάββατο και Κυριακή, τον Ιούλιο, στην διαδρομή από τον σταθμό Σεπτέμβρη ως τους σταθμούς Βέλινγκραντ και Τσβέτινο και στην επιστροφή, στη Στενή Σιδηροδρομική Γραμμή της Ροδόπης θα κινείται τρένο..
Από τις 5 μέχρι τις 7 Ιουλίου πλάι στη σπηλιά Λεντενίκα κοντά στην πόλη Βράτσα διοργανώνεται Εθνική Συγκέντρωση Μοτοσικλετιστών. Τα επίσημα εγκαίνια είναι σήμερα στις 18:00. Από τις 22:00 για την καλή διάθεση των μοτοσικλετιστών θα φροντίσει ο DJ..