Οι μαζορέτες «Μιστέρια» από το Πάζαρτζικ με παγκόσμιες επιτυχίες

20 κορίτσια από το Πάζαρτζικ (κοντά στο Πλόβντιβ) έχουν ανακαλύψει από μικρές την ευχαρίστηση να είναι μαζορέτες και όταν πριν 7 χρόνια στην ζωή τους μπήκε η προπονήτρια Βεργκίνια Νέσεβα, η οποία μετέτρεψε την διασκέδασή τους σε άθλημα,..

δημοσίευση: 2/21/20 5:09 PM

Η Βουλγαρία διατηρεί την 59η θέση στην κατάταξη της FIFA

Τον Ιανουάριο είχε λίγους διεθνείς αγώνες ποδοσφαίρου και η κατάταξη της FIFA δεν έχει προλάβει να αλλάξει πολύ. Τον Φεβρουάριο λοιπόν η Βουλγαρία παραμένει με 1381 βαθμούς στην 59 η θέση την οποία κατέχει από τον Δεκέμβριο του 2019. Στην 58 η θέση..

δημοσίευση: 2/20/20 12:35 PM

Η νεαρή Μιλένα Τοντορόβα ονειρεύεται ολυμπιακό μετάλλιο στο δίαθλο

Η Μιλένα Τοντορόβα είναι 22 χρονών και είναι από το Τρογιάν. Την γνωρίσαμε σαν μια από τις νέες ελπίδες για παγκόσμιες επιτυχίες της Βουλγαρίας στο δίαθλο. Τον Ιανουάριο η Μιλένα κέρδισε ασημένιο μετάλλιο στο ατομικό και δυο χάλκινα μετάλλια, στο..

δημοσίευση: 2/20/20 8:40 AM

5 μετάλλια για τη Βουλγαρία στους Βαλκανικούς Αγώνες Στίβου στην Κωνσταντινούπολη

Οι Βούλγαροι αθλητές κέρδισαν 4 ασημένια και 1 χάλκινο μετάλλια στους Βαλκανικούς Αγώνες Στίβου στην Κωνσταντινούπολη. Ασημένια μετάλλια πήραν η Μιλένα Μίτκοβα στο άλμα εις μήκος /6,42 μ./, ο Μίτκο Τσένοφ στα 1500 μ. (3:50,46 λεπτά), ο Τιχομίρ Ιβανόφ στο..

δημοσίευση: 2/17/20 10:40 AM
Μιγκλένα Σελίσκα

Η Μιγκλένα Σελίσκα πρωταθλήτρια Ευρώπης στο ελεύθερο στυλ

Η Μιγκλένα Σελίσκα κέρδισε το δεύτερο ευρωπαϊκό χρυσό μετάλλιο για τη Βουλγαρία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης στη Ρώμη. Στο τελικό ελεύθερο στυλ, στην κατηγορία των 50 κιλών, νίκησε την ουκρανή αντίπαλό της Οξάνα Λιβάτς με 5:3 βαθμούς. Η..

δημοσίευση: 2/14/20 10:24 AM

Ο Ντανιέλ Αλεξάντροφ κέρδισε ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πάλης

Ο Ντάνιελ Αλεξάνροφ κέρδισε αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης στη Ρώμη. Ο βούλγαρος παλαιστής έχασε στον τελικό στην κατηγορία των 82 κιλών κλασικού στυλ από τον Ράφιγκ Χουσεϊνόφ (Αζερμπαϊτζάν) με 1: 2. Αυτό είναι το δεύτερο..

δημοσίευση: 2/13/20 2:52 PM

Χρυσό για τον Ε. Ναζαριάν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πάλης

"Μου αρέσει να είμαι πρωταθλητής. Είναι στο αίμα μου. Ο πατέρας μου μου το έμαθε ", ήταν αυτές οι πρώτες λέξεις του 18χρονου Εντμόντ Ναζαριάν όταν πήρε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 55 κιλών στο ντεμπούτο του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα..

δημοσίευση: 2/12/20 10:30 AM
Λιουμπομίρ Παλακάρτσεβ

Ο 66χρονος Λιουμπομίρ Παλακάρτσεβ πέρασε φέτος την χιονισμένη κορυφογραμμή του Αίμου για 21 μέρες

Ο δρομέας Λιουμπομίρ Παλακάρτσεβ είναι πια βετεράνος αλλά έχει μείνει θρύλος στην ιστορία των βουλγάρων που τρέχουν σε μαραθώνιους. Το 1986 έκανε την πιο μακρινή διαδρομή στην Βουλγαρία, από την κορυφή Κομ ως το βραχώδες ακρωτήριο Έμινεр στην Μαύρη..

δημοσίευση: 2/10/20 1:11 PM
Αλεξάντρα Νάτσεβα

Τρία μετάλλια για τους βούλγαρους αθλητές στην Βαλκανιάδα

Οι βούλγαροι αθλητές κέρδισαν τρία μετάλλια στην Βαλκανιάδα Εφήβων και Κορασίδων κάτω των 20 ετών στην Κωνσταντινούπολη. Η Αλεξάντρα Νάτσεβα είναι τρίτη στο άλμα εις τριπλούν με 13.10μ., ο Ντομπρομίρ Νικόλοβ έλαβε ασημένιο μετάλλιο για 8.09 δευτερόλεπτα..

δημοσίευση: 2/10/20 10:38 AM

Ξιφομάχοι από 39 χώρες αγωνίζονται για τα βραβεία του τουρνουά Asparuh Sword

Στις 8 και 9 Φεβρουαρίου, 210 ξιφομάχοι από 39 χώρες θα αγωνιστούν, στο Πλόβντιφ, για τα βραβεία στο τουρνουά ξιφομαχίας Asparuh Sword, που ισχύουν για το Παγκόσμιο Κύπελλο σπάθης ανδρών και γυναικών. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από τη..

δημοσίευση: 2/8/20 8:05 AM