Το Εθνικό Στρατιωτικό Ιστορικό Μουσείο ιδρύθηκε το 1916 με διάταγμα του βασιλιά Φερδινάνδου. Για περίοδο σχεδόν ενός αιώνα στο μουσείο μαζεύτηκαν πάνω από 1 εκ. εκθέματα, που συνδέονται με την βουλγαρική και ευρωπαϊκή στρατιωτική ιστορία. Στις 7 Φεβρουαρίου το μουσείο αυτό δέχεται τους επισκέπτες με ανανεωμένη έκθεση και με το παιδικό μουσείο "Στοχαστές, εφευρέτες, ήρωες".
"Η ιδέα είναι παλιά, την πραγματοποιήσαμε με την χρηματική στήριξη του ιδρύματος "Αμερική για τη Βουλγαρία. Χαίρω πολύ, για το ότι μπορούμε να δείξουμε το μουσείο στα παιδιά – το πιο πιστό κοινό μας", λέει η διευθύντρια του θεσμού, Σόνια Πενκόβα.
"Η επιθυμία μας είναι να δείξουμε στα παιδιά, ότι ο πόλεμος και οι συγκρούσεις δεν είναι ο τρόπος να λύνουμε τις αντιθέσεις μεταξύ μας", συνεχίζει η ίδια. "Γι' αυτό δίνουμε έμφαση στην καλλιέργεια ανεκτικότητας, αλληλοβοήθειας, σεβασμού προς τους ανθρώπους και τις αξίες. Τα παιδιά θα παίζουν τους ρόλους διάφορων γνωστών προσωπικοτήτων της βουλγαρικής ιστορίας. Θα φοράνε στολές από διάφορες εποχές, που ράψαμε ειδικά γι αυτά. Όταν κάνουν καλά την δουλειά τους, θα λαμβάνουν παράσημα. Αυτά τα στρατηγικά παιχνίδια θα βοηθήσουν τα παιδιά από μικρά να υιοθετήσουν τις αξιες του βουλγαρικού στρατού και της βουλγαρικής ιστορίας".
Στο ταξίδι τους στο νέο μουσείο τα παιδιά θα συνοδεύουν δύο ήρωες, τα ονόματα των οποίων επιλέχθηκαν με παιδικό διαγωνισμό.
"Τα ονόματα των ηρώων διάλεξαν κοριτσάκι και αγοράκι από την Σόφια", λέει η Σόνια Πενκώβα. "Οι ήρωες, που θα συνοδεύουν τα παιδιά, είναι ο Χραμπρίν, που θα πει Θαρραλέος και η Χραμπρίνα, που θα πει Θαρραλέα. Αυτοί οι μικροί ήρωες θα διηγούνται ιστορίες για σημαντικές προσωπικότητες της βουλγαρικής ιστορίας, για απλούς ανθρώπους, για εφευρέτες, θα παίζουν και θα μελετούν μαζί με τους μικρούς επισκέπτες. Για τα παιδιά, που σκέφθηκαν τα ονόματα, υπάρχει και βραβείο – δωρεάν πρόσβαση στο παιδικό εκπαιδευτικό μουσείο καθ' όλο το χρόνο".
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Οι καλύτεροι βούλγαροι μαθητές στα μαθηματικά κέρδισαν 5 μετάλλια με τη συμμετοχή τους στον πιο έγκριτο διαγωνισμό μαθηματικών στον κόσμο για το 2024. Στην 65 η Διεθνή Ολυμπιάδα Μαθηματικών η βουλγαρική εθνική ομάδα κέρδισε 3 αργυρά και 2 χάλκινα..
Για τρίτο συνεχόμενο χρόνο στην περιοχή του Ντόμπριτς θα διεξαχθεί η αγροτική έκθεση «Ημέρα του κάμπου», που διοργανώνεται από την Ένωση Σιτοπαραγωγών Δοβρουτσάς και έχει σκοπό να συγκεντρώσει στον ίδιο χώρο γεωργούς, παραγωγούς σπόρων, λιπασμάτων..
Μέχρι τις 4 Αυγούστου 88 άτομα που ασχολούνται με σπουδές που αφορούν την Βουλγαρία, από 32 χώρες από 3 ηπείρους, θα συμμετάσχουν στο 47 ο Διεθνές Θερινό Σεμινάριο Βουλγάρικης Γλώσσας και Πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο του Βελίκο Τάρνοβο...
Για τρίτο συνεχόμενο χρόνο στην περιοχή του Ντόμπριτς θα διεξαχθεί η αγροτική έκθεση «Ημέρα του κάμπου», που διοργανώνεται από την Ένωση..
Οι καλύτεροι βούλγαροι μαθητές στα μαθηματικά κέρδισαν 5 μετάλλια με τη συμμετοχή τους στον πιο έγκριτο διαγωνισμό μαθηματικών στον κόσμο για το..