Podcast στα ελληνικά
Μέγεθος κειμένου
Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Τελείωσε το βουλγαρικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου, συνεχίζεται η εποχή "Λουντογκόρετς"

БНР Новини
Η ομάδα Λουντογκόρετς θριαμβεύει με τον τρίτο διαδοχικό τίτλο της
Φωτογραφία: BGNES

Τελείωσε το βουλγαρικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου της σαιζόν 2013-2014. Οι 14 ομάδες στην Α’ Κατηγορία έπαιξαν μεταξύ τους 38 αγώνες στις δύο φάσεις της διοργάνωσης. Πρωταθλήτρια της Βουλγαρίας για τρίτη διαδοχική φορά έγινε η ομάδα από την πόλη Ράζγκραντ, Λουντογκόρετς.

Στους τρεις διαδοχικούς τίτλους του πρωταθλήματος πρέπει να προστεθούν και τα δύο κύπελλα της Βουλγαρίας που κέρδισε η ομάδα. Πρέπει να σημειωθεί και η εξαιρετική εμφάνιση της Λουντογκόρετς στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ποδοσφαίρου της σαιζόν. Η ομάδα από το Ράζγκραντ σημείωσε την πιο πετυχημένη στην ιστορία του βουλγαρικού ποδοσφαίρου συμμετοχή στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η Λουντογκόρετς έγινε ο πρώτος εκπρόσωπος της Βουλγαρίας που πήρε την πρώτη θέση στην τελική κατάταξη του ομίλου της.

Ακολούθησαν οι μοναδικές αναμετρήσεις στον τελικό των 16, που οδήγησαν στον αποκλεισμό της ιταλικής Λάτσιο και οι καλές εμφανίσεις κατά της Βαλένθιας στον τελικό των 8 καλύτερων ομάδων.

Το ασήμι στο πρωτάθλημα κέρδισε επάξια η ομάδα της CSKA Σόφιας. Όπως παραδέχθηκε ο ίδιος ο προπονητής της ομάδας Στόιτσο Μλαντένοφ, αυτή η δεύτερη θέση είναι πιο πολύτιμη από τους πολλούς τίτλους που έχουν κερδίσει οι Κόκκινοι» στο παρελθόν. Δεν μπορούμε παρά να συμφωνήσουμε με τον Μλαντένοφ, αφού στη αρχή του πρωταθλήματος μέχρι την τελευταία στιγμή δεν ήταν σαφές μήπως η ομάδα θα λάβει άδεια συμμετάσχει στους αγώνες. Παρά τα μεγάλα οικονομικά προβλήματα της CSKA κατά τα τελευταία χρόνια, οι ποδοσφαιριστές της έδειξαν χαρακτήρα και τελικά κέρδισαν τα αργυρά μετάλλια.

Τα χάλκινα μετάλλια του πρωταθλήματος πήρε η Λίτεξ Λόβετς. Σε αγώνα του τελευταίου γύρου κατά της Λέφσκι Σόφιας, η ομάδα από το Λόβετς, ηττήθηκε ως γηπεδούχος, ακόμη και έχασε πέναλτι.

Την τέταρτη θέση πήρε η ομάδα Μπότεφ από το Πλόβντιφ, η οποία έπρεπε να ικανοποιηθεί με την παρηγοριά ότι εξασφάλισε τη συμμετοχή της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις κατά τη σαιζόν 2014-2015.

Μια από τις δημοφιλέστερες ποδοσφαιρικές ομάδες στη Βουλγαρία – η Λέφσκι Σόφιας υποδέχθηκε την 100η επέτειό της με εμφανίσεις που μπορούν να χαρακτηριστούν ως απελπιστικές. Τελειώνοντας το πρωτάθλημα στην 5 θέση, οι ποδοσφαιριστές της Λέφσκι δε θα συμμετάσχουν στις ευρωπαϊκές ομαδικές διοργανώσεις για πρώτη φορά από το 1990.

Ανάμεσα στις πρώτες επτά ομάδες στο βουλγαρικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου κατατάχθηκαν η Τσέρνο Μορέ Βάρνα και η Λοκομοτίφ Πλόβντιφ.

Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα

Περισσότερα στην κατηγορία

Στη Βουλγαρία συγκεντρώνονται πρωταθλητές στα μαχητικά αθλήματα

Το Μπουργκάς φιλοξενεί εκδήλωση, που συγκεντρώνει δεκάδες πρωταθλητές στα μαχητικά αθλήματα. Ο έγκριτος παγκόσμιος οργανισμός ММА διεξάγει το Σάββατο, 24 η Αυγούστου, αγώνες της αλυσίδας BRAVE 86, για τους οποίους στην παραθαλάσσια πόλη μας..

δημοσίευση: 8/24/24 6:10 AM

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ μπορεί να παίξει με τον Νόβακ Τζόκοβιτς στους προημιτελικούς του US Open

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ θα παίξει με τον προκριματικό Κίριαν Ζακέ από την Γαλλία στον πρώτο του αγώνα στο US Open, που ξεκινά τη Δευτέρα. Ο Βούλγαρος βρίσκεται στην 9η θέση στο τελευταίο τουρνουά Grand Slam της χρονιάς. Θα αντιμετωπίσει τον νικητή του..

δημοσίευση: 8/23/24 9:42 AM

Vitosha Run - από το κέντρο της Σόφιας στο Τσέρνι Βραχ αυτή την Κυριακή

Μερικοί από τους καλύτερους ορεινούς δρομείς μας θα προσπαθήσουν να σπάσουν τα ρεκόρ για γρηγορότερη ανάβαση στο Βίτοσα αυτή την Κυριακή. Οι κορυφαίοι αθλητές θα προσπαθήσουν να καλύψουν την απόσταση από το κέντρο της Σόφιας έως το Τσέρνι Βραχ σε..

δημοσίευση: 8/22/24 6:15 AM