Η λαϊκή γιορτή Ηλίντεν είναι στις 20 Ιουλίου (με το νέο ημερολόγιο) – η ημέρα του προφήτη Ηλία από την Παλαιά Διαθήκη.
Κατά το θρύλο, όταν ο Θεός μοίραζε τη τον κόσμο, στον προφήτη Ηλία έλαχαν οι καλοκαιρινές βροντές. Για να προστατεύσει την σοδειά, ο άγιος φυλάει σκοπιά στα χωράφια και καραδοκεί για τον Δράκο, ο οποίος καταβροχθίζει τα σιτηρά. Οι αστραπές είναι οι σπίθες που βγαίνουν από τις οπλές και οι φλόγες που βγαίνουν από τα ρουθούνια των αλόγων του ή τα βέλη με τα οποία σκοτώνει το τέρας. Όταν θυμώνει ή χαίρεται, μπορεί να κάνει θαύματα. Σαν αδερφή του παρουσιάζεται η αγία Μαρία Μαγδαληνή που γιορτάζει δυο μέρες αργότερα και την οποία αποκαλούν Φλογερή. Αντιθέτως, ο αδερφός της κουβαλάει στις τσέπες του παγωμένους σπόρους και όταν δει άπιστους τους τιμωρεί με χαλάζι.
Αποκαλούν την γιορτή του προφήτη και "κατακαλόκαιρο" λόγω της αντίληψης πως η 20η Ιουλίου είναι σημείο καμπής για τον καιρό. Στην περιοχή της Μαύρης θάλασσας λένε πως η θάλασσα "γυρίζει", δηλαδή γίνεται θυελλώδης, κρύα και παίρνει θύματα. Γι’ αυτό οι ψαράδες δεν βγαίνουν αυτή τη μέρα στ’ ανοιχτά και οι άνθρωποι δεν κάνουν μπάνιο.
Στο παρελθόν την ημέρα αυτή δεν δούλευε κανείς. Ως και τις μέρες μας στους οικισμούς μαζεύονται όλοι μαζί και κάνουν κουρμπάνι. Το ζώο που θυσιάζεται είναι κόκορας ή ταύρος και οι γυναίκες φτιάχνουν ειδικά ψωμιά. Το τραπέζι τοποθετείται κοντά σε αιωνόβιο δέντρο και οι άνθρωποι εύχονται ο προφήτης Ηλίας να τους προστατέψει από το χαλάζι.
Το χαλάζι, κατά τις λαϊκές δοξασίες, βρίσκεται σε ουράνια σπηλιά, ενώ ο προφήτης Ηλίας δεν είναι ο μόνος που το ελέγχει, μαζί του είναι οι άγιοι Γερμανός, Βαρθολομαίος, Θεόδωρος και Ελισσαίος οι οποίοι με αυτόν τον τρόπο τιμωρούν τους βλάσφημους.
Στην γιορτή του προφήτη Ηλία γιορτάζουν όλοι με αυτό το όνομα όπως και ο Ηλιάν και η Ηλιάνα.
Μετάφραση: Αγάπη Ασπρίδου
Στο χωριό Ζλατιτράπ της περιοχής του Πλόβντιβ σήμερα, στις 11:30, θα εγκαινιαστεί σε εθνική κλίμακα ο θερισμός για τη σεζόν 2024. Το γεγονός είναι μέρος της ευρωπαϊκής πρωτοβουλίας «Ψωμί της ειρήνης», που ενώνει 12 κράτη από την Κεντρική και την..
Αύριο Παρασκευή και το Σαββατοκύριακο, στο Καζανλάκ θα λάβει χώρα η 121 η Γιορτή του Τριαντάφυλλου. Αύριο θα εκλεγεί η 56 η Βασίλισσα Τριαντάφυλλο ενώ στην τελική πομπή στις 2 Ιουνίου θα συμμετάσχουν 5 500 άτομα. «Τα τουριστικά γραφεία..
Σήμερα ξεκινά η 44 η Συνάντηση της Ομοσπονδίας των Καρναβαλικών Πόλεων της Ευρώπης. Στην συνάντηση συμμετέχουν πάνω από 100 εκπρόσωποι από 20 κράτη οι οποίοι θα εκλέξουν νέο πρόεδρο της Ομοσπονδίας. Η εκδήλωση εγκαινιάζεται με παρέλαση των σημαιών..
Εκτιμητές του βουλγαρικού φολκλόρ συγκεντρώνονται το Σαββατοκύριακο – 20 η και 21 η Ιουλίου, στο χωριό Ριμπάριτσα, της περιοχής του Τέτεβεν, για το..