Το πρόγραμμα του φεστιβάλ "Brazzobrazzie" περιλαμβάνει έξι συναυλίες. Ο Βίλι Στογιάνοφ - frontman του «BrazzViliDJ»και ένας από τους διοργανωτές της μουσικής εκδήλωσηςλέει:
“Θα ακούσουμε brazz γκρουπ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος που ο καιρός είναι καλός και είμαστε στην κεντρική παραλία της Βάρνας. Αυτό το μέρος είναι θαυμάσιο για παραστάσεις με «ζωντανή» μουσική. Αρχίζουμε στις 24 Ιουλίου με δύο νέα συγκροτήματα που ήδη έχουν τη θέση τους στην βουλγαρική σκηνή – «Funky Miracle» και «Southwick». Την επόμενη μέρα, η καλοκαιρινή έκδοση του «Brazzobrazzie» συνεχίζει με το «Roots Rocket Band». Για μένα αυτό είναι το καλύτερο βουλγαρικό σχηματισμό ρέγκε.Η δική μου ορχήστρα «BrazzViliDJ» θα εμφανιστείστις 25 Ιουλίου. Ολοκληρώνουμε /26.07 / με ζεστούς βαλκανικούς ρυθμούς, χάρη στους νέους Ρομά μουσικούς από την ορχήστρα «Καραντιλα τζουνιορ», που πρόσφατα επέστρεψε από μια επιτυχημένη περιοδεία στη Σλοβενία, Αυστρία, Γερμανία και την Ολλανδία . Μαζί με τον αρχηγό της, Άγγελ Τίτσαλιεφ έχουν ετοιμάσει ένα πρόγραμμα που θα αρέσει σε όλους. Τελευταίο θα είναι το γκρουπ, που μας συγκίνησε με funk και fusion μουσική – «Ακάγκα»
Εκτός από τις συναυλίες που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα των τριών ημερών του καλοκαιρινού "Brazzobrazzie", οι μουσικοί του γκρουπ "Brazz Vili DJ" θα γυρίσουν και βίντεο για το τελευταίο τραγούδι τους με τίτλο "Σ 'αγαπώ". Καλούν τους λάτρες της μουσικής καθώς και όλους παραθεριστές που επιθυμούν να χορέψουν και διασκεδάσουν. Η παραλία, η θάλασσα και ο ήλιος θα γίνουν τα φυσικά σκηνικά του βίντεο.
Τα αγόρια από το "Funky Miracle" θα γυρίσουν καλοκαιρινό βίντεο, εργάζονται επίσης για το ντεμπούτο άλμπουμ τους. Για την συμμετοχή τους στην καλοκαιρινή έκδοση του "Brazzobrazzie" έχουν ετοιμάσει κομμάτια με περισσότερα νέα τραγούδια.
Το περασμένο καλοκαίρι "Brazzobrazzie" είχαν τη δική τους ξεχωριστή σκηνή στο φεστιβάλ "Spirit of Burgas". Για τρεις μέρες διάφορα γκρουπ με ήχο brazz κέρδισαν τις καρδιές του κοινού. Τώρα, στην τέταρτη έκδοση του "Brazzobrazzie" στη Βάρνα, δεν θα συμμετέχουν ξένοι ερμηνευτές. Οι διοργανωτές θα προσκαλέσουν τους τζαζ μουσικούς από την Ευρώπη και τις ΗΠΑ για την χειμερινή του έκδοση .
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..