Δασός πεύκων και καθαρός βουνίσιος αέρας, ήλιος και όμορφη μουσική – περιμένουν τους λάτρες του οικολογικού τουρισμού, της τζαζ στην κορυφή Περελίκ /2100 μέτρα/ στην Ροδόπη στις 26 Ιουλίου. Η αιτία είναι το φεστιβάλ «Περελίκ οικολογικό τζαζ φεστιβάλ» /Ο ήχος της σιωπής/. Για ένατη φορά κάτω από τα άστρα θα παίξουν γνωστοί τζαζ μουσικοί. Ανάμεσα τους είναι γνωστά ονόματα της παγκόσμιας τζαζ σκηνής, καθώς και γνωστών βουλγάρων. Λεπτομέρειες για το γεγονός θα μας πει η Παβλίνα Βελίτσκοβα – καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ
«Κάθε χρόνο το τελευταίο Σάββατο του Ιουλίου οργανώνουμε αυτό το μουσικό φόρουμ. Μια και το θέμα είναι οικολογικό υψώνουμε σκηνή από φυσικά υλικά κατασκευασμένη ειδικά για την εκδήλωση. Φέτος το φεστιβάλ για πρώτη φορά περιλαμβάνει και κλασική μουσική. Ειδικός φιλοξενούμενος θα είναι ο γνωστός βούλγαρος βιολιστής Βεσελίν Παντελέεφ – Εσκενάζι , ο οποίος μαζί με την Ιβελίνα Καζαντζίεβα /πιάνο/ θα παρουσιάσουν ενδιαφέροντα μουσικά έργα. Επίσης το κοινό θα έχει την ευκαιρία να απολαύσει το ταλέντο του Kuba Stankiewicz. Τελείωσε μουσική στο Μπαρκλεϊ των ΗΠΑ, ο Stankiewicz έχει κερδίσει πολλά βραβεία και αριστεία /OscarPetersonAward, και ένας από τους φιναλίστας στο /Theloonioys Monk International Jazz Piano Competition/. Το δικό του άλμπουμ Spacesμε έντεχνη μουσική είναι υποψήφιο για το καλύτερο για το 2013 στη Πολωνία. Εδώ θα παίξει στη σκηνή με άλλους δυο βούλγαρους μουσικούς Ντιμίταρ Σέμοφ /κρουστά/ και Τρύφων Ντιμιτρόφ μπάσο , ο οποίος επέστρεψε από τις ΗΠΑ, όπου ζει μόνιμα».
Μετάφραση Π.Βέλεβα
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..