Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Επτά μετάλλια για τη Βουλγαρία στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων στην Κίνα

БНР Новини
Οι Βούλγαροι αθλητές στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων στην Κίνα
Φωτογραφία: BGNES

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων έχουν τον σκοπό να προβάλλουν το ολυμπιακό πνεύμα και το έντιμο παιχνίδι και να δίνουν κίνητρα στις αθλητικές δραστηριότητες των νέων. Η δεύτερη έκδοση του φόρουμ, που έλαβε χώρα στην κινέζικη πόλη Ναντζίνγκ, προσέλκυσε νέους απ’ όλο τον κόσμο. Οι νέοι αθλητές συναγωνίστηκαν σε 28 αθλήματα για να αποδείξουν ότι ο ολυμπιακός αθλητισμός εξακολουθεί να φέρνει πιο κοντά τους ανθρώπους.

Η Βουλγαρία συμμετείχε στους Αγώνες με 27 αθλητές σε 14 αθλήματα. Στην πρώτη έκδοση των Ολυμπιακών Αγώνων Νέων στην Σιγκαπούρη πριν από 4 χρόνια, η χώρα μας κέρδισε δύο χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο, αυτό το καλοκαίρι όμως οι μεγάλες επιτυχίες των νέων Βουλγάρων αθλητών εξέπληξαν ευχάριστα τους φιλάθλους και τους αναλυτές, οι οποίοι κατά τα τελευταία χρόνια, ίσως είχαν ξεχάσει ότι οι σοβαρές ολυμπιακές επιτυχίες δεν είναι κάτι νέο για τους Βουλγάρους αθλητές, και μάλλον παράδοση. Οι επιτυχίες των Βουλγάρων νέων φέρνουν και πολλή αισιοδοξία για το μέλλον του αθλητισμού στη χώρα μας.

Η Μπετίνα Τεμέλκοβα έφερε την πρώτη διάκριση για τη Βουλγαρία, κερδίζοντας αργυρό μετάλλιο στο τουρνουά τζούντο νεανίδων στην κατηγορία των 52 κιλών. Ο Μποζιντάρ Αντρέεφ κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τη χώρα, αφού κατέκτησε τον τίτλο στην κατηγορία των 69 κιλών στο τουρνουά άρσης βαρών. Η Λίντια Νέντσεβα έφερε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τη Βουλγαρία στη Ναντζίν. Η αθλήτρια κέρδισε τον τίτλο στο αεροβόλο πιστόλι 10 μέτρων μικτών ομάδων στο τουρνουά σκοποβολής.

Κάτοχος του τρίτου χρυσού μεταλλίου για τη Βουλγαρία έγινε ο 18χρονος πυγμάχος Μπλαγκόι Νάιντενοφ στην κατηγορία των 81 κιλών. Πάλι στην πυγμαχία ο Ντούσκο Μπλαγκοβέστοφ κέρδισε αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία των 56 κιλών. Ο 17χρονος Κίριλ Μίλοφ κέρδισε αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία των 85 κιλών στο τουρνουά ελληνορωμαϊκής πάλης για να δείξει ότι στο ταπί η Βουλγαρία παραμένει ισχυρός παράγοντας.

Η ρυθμική γυμναστική είναι ένα άθλημα, στο οποίο η Βουλγαρία επίσης έχει σοβαρές επιτυχίες και οι νέες γυμνάστριες δεν άφησαν αμφιβολίες ότι οι παραδόσεις δεν είναι ξεχασμένες. Οι Ελένα Μπίνεβα, Αλεξάντρα Μίτροβιτς, Εμίλια Ραντίτσεβα, Σοφία Ράνγκελοβα και Γκαμπριέλα Στέφανοβα κέρδισαν αργυρό μετάλλιο με αποτέλεσμα 27.050 βαθμών. Το χρυσό μετάλλιο πήρε η ομάδα ανσάμπλ της Ρωσίας και το χάλκινο – το Καζακστάν.

Έτσι μετά το τέλος των Αγώνων ο απολογισμός για τη χώρα μας είναι επτά μετάλλια, και η Βουλγαρία είναι ευτυχισμένη για τις επιτυχίες των αθλητικών ταλέντων της.

Οι επόμενοι Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων θα διεξαχθούν στο Μπουένος Άιρες της Αργεντινής το 2018 και οι προσδοκίες από τους Βουλγάρους αθλητές θα είναι μεγάλες. Λαμβάνοντας υπόψη τον σκεπτικισμό για την ανάπτυξη του βουλγαρικού αθλητισμού που επικρατεί, τα μετάλλια που έφεραν οι νέοι αθλητές μας αποκτούν ακόμη πιο μεγάλη αξία, γιατί δείχνουν ότι το μέλλον του βουλγαρικού αθλητισμού δεν είναι τόσο σκοτεινό. Τα πολύτιμα μετάλλια από τη Ναντζίν δείχνουν επίσης ότι ο δρόμος προς τις παγκόσμιες αθλητικές επιτυχίες αναπόφευκτα περνάει από την παροχή κινήτρων για την ανάπτυξη του παιδικού και του νεανικού αθλητισμού.

Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα

Περισσότερα στην κατηγορία

Βικτόρια Τόμοβα

Νίκη για τη Βικτόρια Τόμοβα στον πρώτο γύρο του τουρνουά τένις στο Πεκίνο

Η καλύτερη βουλγάρα τενίστρια Βικτόρια Τόμοβα σημείωσε νίκη στον πρώτο γύρο του ισχυρού τουρνουά τένις WTA 1000 στο Πεκίνο με έπαθλο 9 εκατομμυρίων ευρώ περίπου. Η Τόμοβα επικράτησε της Λέσια Τσουρένκο από την Ουκρανία με 6:3, 6:3. Η επόμενη..

δημοσίευση: 9/25/24 10:06 AM

Εβδομάδα Αθλητισμού στην Βουλγαρία και «Golden Age Gym» στο Μπουργκάς

Μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου στην Βουλγαρία λαμβάνει χώρα η 10 η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού  «#BeActive». Πρόκειται για πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την ενθάρρυνση της άθλησης και της φυσικής δραστηριότητας και την προώθηση της υγιεινής..

δημοσίευση: 9/24/24 6:10 AM
Γκριγκόρ Ντιμιτρόβ

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόβ αντικαθιστά τον Ραφαέλ Ναντάλ στο Laver Cup

Από τις 20 ως τις 22 Σεπτεμβρίου στο Βερολίνο λαμβάνει χώρα του τουρνουά Laver Cup. Αυτό το τουρνουά διοοργανώνεται από το 2017 και αποοτελεί μια αναμέτρηση μεταξύ των 6 καλύτερων ευρωπαίων τενιστών με τους 6 καλύτερους παίκτες από τον υπόλοιπο κόσμο...

δημοσίευση: 9/20/24 6:00 AM