"Κάναμε δεκαοκτώ συναυλίες στη Βόρεια Αμερική - πέντε στον Καναδά και δεκατρείς στις ΗΠΑ. Πολύ συναισθηματική εμπειρία ήταν η περιοδεία και για μας για το κοινό, το οποίο ήταν κυρίως βούλγαρους. Στο Κάλγκαρι, Βοστόνη, την Νέα Υόρκη και Ουάσιγκτον ήρθαν μουσικομανείς που για πρώτη φορά άκουσαν το γκρουπ "Ίδρυμα". Μερικοί ομολόγησαν ότι η συναυλία μας τους άρεσε πιο πολύ από αυτή του Έρικ Κλάπτον. Πολλοί Βούλγαροι ξέρουν τα τραγούδια όπως το "Όρκος", "Σωτηρία", "Μετά από δέκα χρόνια," μερικές γενιές έχουν μεγαλώσει μαζί τους και μπορούσαμε να προϋποθέσουμε την αποδοχή του κοινού. Έτσι, τα όμορφα λόγια, που λάβαμε και η σύγκριση με αυτό το μεγάλο καλλιτέχνη, ήταν τόσο πολύτιμο για εμάς. Μετά το Βανκούβερ, την τελευταία πόλη στον Καναδά, συνεχίσαμε την περιοδεία στις ΗΠΑ - Σιάτλ, Σαν Φρανσίσκο ...
Από εκεί πήραμε ένα μεγάλο λεωφορείο, στο οποίο φορτώσαμε τα μουσικά μας όργανα και ξεκινήσαμε το ταξίδι μας στους αμερικανικούς δρόμους, και έτσι ήρθαμε στη Βοστόνη. Συνολικά περάσαμε 22000 χιλιόμετρα με αεροπλάνο και περίπου 12000 χιλιομέτρα με το λεωφορείο. Το πρόγραμμά μας ήταν αρκετά έντονο - οδηγούσαμε το λεωφορείο μετά ήταν οι πρόβες και αργότερα η συναυλία. Αλλά στο τέλος το κάναμε, έτσι ώστε να μπορούμε να γυρίσουμε και να δούμε περισσότερα μέρη των ΗΠΑ. Συναυλίες δώσαμε στο Λος Άντζελες, Λας Βέγκας, Ντάλας, Χιούστον, Τάμπα, Μαϊάμι, Σικάγο, Ατλάντα, Νέα Ορλεάνη, την Ουάσιγκτον, τη Νέα Υόρκη και τη Βοστόνη. Η περιοδεία οργανώθηκε από το μάνατζερ μας για την Αμερική, Ορλίν Μίρτσεφ καθώς και από ντόπιους υποστηρικτές. Οιπερισσότερεςсσυμμετοχές ήταν σε αίθουσες συναυλιών, αλλά δώσαμε και σε κλαμπ.
«Τώρα για την συναυλία στις 10 Νοεμβρίου στην αίθουσα Αρμεετσ" έχουμε ετοιμάσει μια ξεχωριστή έκπληξη για τους λάτρες μας - προσθέτει ο Σλάβτσο. Στη μέση της εκδήλωσης, εγώ και ο Ιβάν Λέτσεφ θα παίξουμε με ηλεκτρικές κιθάρες. Τραγούδια όπως το "Δεν υπάρχει τρόπος," Η γεύση του χρόνου "," Το 20ο αιώνα " θα ερμηνευθούνε σε ισχυρότερη παραλλαγή. Μία από τις πιο συγκινητικές στιγμές, που περιμένουμε είναι η παρουσίαση του γκρουπ «Στουρτσίτε» στην σκηνή για πρώτη φορά μετά το θάνατο του Πέταρ Γιούζελεφ, μέλους του βουλγαρικού γκρουπ. Χάρη στις νέες τεχνολογίες, ο κιθαρίστας που δεν είναι πια μεταξύ μας "θα συμμετέχει" με την απόδοσή του στην συναυλία μας.»
Με την μουσική εκδήλωση το "Ίδρυμα" τελειώνει τις συναυλίες του για το 2014. Είναι απολύτως λογικό εμείς οι λάτρες τους να ρωτήσουμε , τι ακολουθεί από δω και πέρα για τους πέντε μουσικούς . Ο Σλάβτσο ανέφερε ότι, πρέπει να επιλέξουν ή να συμμετέχουν στο πρόγραμμα του φιλοξενούμενοι μουσικοί και έτσι να εμπλουτιστεί το ρεπερτόριο του γκρουπ «Ίδρυμα» ή να δημιουργούν εξολοκλήρου δική τους μουσική. Αλλά αυτό επίκειται να δούμε.
Μετάφραση Πένκα Βέλεβα
Φωτογραφία: То "Ίδρυμα"
Η Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ με μαέστρο τον Ντιμίταρ Χρίστοφ κλείνει τη σεζόν απόψε /20 Ιουνίου/ με μια συναυλία στην οποία θα ακουστούν μόνο τίτλοι πρεμιέρας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 17 νέα κομμάτια και διασκευές τραγουδιών που θα..
Ο Λιούμπο Κίροφ είναι ανάμεσα στα αστέρια της βουλγαρικής μουσικής, που τα τελευταία χρόνια γεμίζουν τις μεγαλύτερες αίθουσες. Κάθε τραγούδι του συγκινεί το κοινό, που έχει νέα αφορμή χαράς – πριν λίγες μέρες ο ερμηνευτής κυκλοφόρησε το άλμπουμ..
Τις ημέρες πριν τη μεγάλη χριστιανική εορτή της Πεντηκοστής, ο Ναός της Αγίας Σοφίας στην πρωτεύουσα φιλοξενεί την πρώτη έκδοση του Φεστιβάλ Εκκλησιαστικής Χορωδιακής Μουσικής, που θα λάβει χώρα από τις 19 μέχρι τις 23 Ιουνίου. Διοργανωτές είναι η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..