Οι θαυμαστές της ηλεκτρονικής μουσικής έχουν την ευκαιρία να μάθουν για τις νεότερες τεχνολογίες Η/Υ στον κόσμο του multimedia χάρη στην 13η έκδοτη του διεθνούς φεστιβάλ "Η οικουμένη της ηλεκτρονικής μουσικής". Ο καθηγητής Σίμο Λάζαροφ με την ομάδα του προετοίμασε ποικίλο πρόγραμμα, που περιλαμβάνει εθνική συνδιάσκεψη, σεμινάρια, εργαστήρια, μάστερ κλας και συναυλίες. Ένας από τους συμμετόχους σ' αυτό είναι ο Λιουμπομίρ Βέλεφ (στη κάτω φωτογραφία), ο οποίος στις 5 Δεκεμβρίου θα παρουσιάσει δικό του πρόγραμμα."Το 1988 σε φιλανθρωπική συναυλία στο Μέγαρο νεολαίας στη Σόφια έπαιξαν ερμηνευτές με ηλεκτρονικά όργανα. Η επιτυχία του γεγονότος οδήγησε στην ίδρυση φεστιβάλ ηλεκτρονικής μουσικής. Για πρώτη φορά αυτό συνέβηκε στην πόλη Γκότσε Ντέλτσεβ".
Το φεστιβάλ "Η οικουμένη της ηλεκτρονικής μουσικής" οργανώνεται πια υπό την αιγίδα της Ένωσης Βούλγαρων μουσικοσυνθετών και του Νέου Βουλγαρικού Πανεπιστημίου – δύο θεσμούς, με τους οποίους ο κύριος οργανωτής, Σίμο Λάζαροφ είναι στενά συνδεδεμένος.
"Ειδική προσοχή αποδίδουμε και στα 40 χρόνια από την ίδρυση του πρώτου στούντιο για ηλεκτρονική μουσική στη χώρα μας. Τώρα έχουμε προετοιμάσει συνδιάσκεψη, στην οποία φοιτητές και επαγγελματίες μουσικοί θα παρουσιάσουν εκθέσεις τους με θέμα "Η ηλεκτρονική μουσική και η εφαρμογή της στον επιστημονικό τομέα". Στις 3 Δεκεμβρίου στην γκαλερί "Uni art" είναι τα επίσημα εγκαίνια του φόρουμ με συναυλία, στην οποία θα παρουσιαστούν μερικά έργα σ' αυτό το στυλ. Την ίδια μέρα θα παρουσιάσουμε και ένα πολύ ενδιαφέρον έργο πολυμέσων με μουσική του Στανισλάβ Στάντσεφ-Στένλι. Οι διεθνείς συμμετέχοντες είναι στις 4 Δεκεμβρίου, αφού έργα τους θα παρουσιάσουν μουσικοί από την Ευρώπη, τις ΗΠΑ, το Ισραήλ και την Ιαπωνία. Φέτος το φεστιβάλ προσανατολίζονται στο multimedia".
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..