Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

БНР Новини
Κολάζ: Βεργκίλ Μίτεφ

Κατόρθωμα έκανε, παρά το γεγονός που πάσχει από διαβήτη, ο ορειβάτης Μπογιάν Πετρόφ, ο οποίος ανέβηκε για 100 ημέρες σε 3 κορυφές ύψους άνω των 8000 μέτρων, ανάμεσα στις οποίες η απόρθητη K2 (8611 μέτρα) χωρίς μάσκα οξυγόνου και τη βοήθεια σερπών. Για το 2015 ο Πετρόφ έχει την πρόθεση να πατήσει και σε άλλες δύο βουνοκορφές - Μανάσλου (8163) και Σίσα Πάνγκμα (8013).

Ο ορειβάτης Μπογιάν Πετρόφ, φωτογραφία: προσωπικό αρχείο

Η Βουλγαρική Ομοσπονδία Μηχανοκίνητου Αθλητισμού είχε πλούσια σε τίτλους χρονιά. Η Αικατερίνα Στρατίεβα πήρε την πρώτη θέση στο ράλι γυναικών στην Ευρώπη και οι Καλίν Ντέντικοφ και Γκεόργκι Παβλόφ τελείωσαν τρίτοι στο Παγκόσμιο Οικολογικό Ράλι στην Ελλάδα. Ο Αλεξάνταρ Γιάζοφ έγινε παγκόσμιος πρωταθλητής της Ευρώπης στο drift. Οι Κρουμ Ντόντσεφ και Πέταρ Γιορντανόφ κέρδισαν τον Ευρωπαϊκό Τίτλο Ράλι της FIA για το 2014.

Η Αικατερίνα Στρατίεβα

Στον στίβο μετά από 25 χρόνια βελτιώθηκε το εθνικό ρεκόρ 8:25.02 του Μιχαήλ Ζέλεφ στον δρόμο 3000 μέτρων με φυσικά εμπόδια (στιπλ). Με το αποτέλεσμα αυτό ο Ζέλεφ κέρδισε τον ευρωπαϊκό τίτλο για τη Βουλγαρία το 1969. Φέτος το ρεκόρ βελτίωσε ο Μίτκο Τσένοφ με χρόνο 8:20.87 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Ζυρίχη της Ελβετίας.

Σε επίσημη τελετή στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο η Σόφια κηρύχθηκε Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα του Αθλητισμού του 2018, και το Μπουργκάς – Ευρωπαϊκή Πόλη του Αθλητισμού του 2015, πράγμα που αποτελεί μεγάλη αναγνώριση για τη Βουλγαρία.

Τον Νοέμβριο η αναμέτρηση μεταξύ του Κουμπράτ Πούλεφ και του Ουκρανού Βλαντιμίρ Κλιτσκό από τα ΜΜΕ μεταφέρθηκε στο ρινγκ. Οι προσδοκίες των Βουλγάρων για τη μάχη για τον παγκόσμιο τίτλο στην επαγγελματική πυγμαχία δεν επαληθεύτηκαν και ο Πούλεφ ηττήθηκε μετά από τρία νοκ-ντάουν και νοκ-άουτ στον πέμπτο γύρο.

О Βλαντιμίρ Κλιτσκό με τον Κουμπράτ ΠούλεφΟ Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ κέρδισε τη διάκριση για «Χτύπημα της χρονιάς» στην κατάταξη της επίσημης ιστοσελίδας της ATP – TennisTV.com. Ο καλύτερος Βούλγαρος τενίστας συγκέντρωσε το 76% των ψήφων για το χτύπημά του πίσω από την πλάτη στον αγώνα του κατά του Έρνεστς Γκούλμπις από τη Λετονία στον τρίτο γύρο του τουρνουά Masters στο Ίντιαν Γουέλς της Καλιφορνίας.

Με συνολικά επτά μετάλλια – τρία χρυσά και τέσσερα αργυρά, η Βουλγαρία τελείωσε τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων στη Ναντζίνγκ. Χρυσά μετάλλια πήραν ο πυγμάχος Μπλαγκόι Νάιντενοφ (στην κατηγορία των 81 κιλών) η Λίντια Νέντσεβα (σκοποβολή) και ο Μποζιντάρ Αντρέεφ (άρση βαρών, στην κατηγορία των 69 κιλών). Αργυρά μετάλλια κέρδισαν η αθλήτρια τζούντο Μπετίνα Τεμέλκοβα (στην κατηγορία των 52 κιλών), ο παλαιστής Κίριλ Μίλοφ (στην κατηγορία των 85 κιλών), η ομάδα ανσάμπλ ρυθμικής γυμναστικής και ο πυγμάχος Ντούσκο Μπλαγκοβέστοφ (στην κατηγορία των 56 κιλών).

Αυτές όμως δεν ήταν οι μόνες επιτυχίες για τη βουλγαρική πυγμαχία το 2014. Στο Βουκουρέστι η Στόικα Πετρόβα στην κατηγορία των 51 κιλών έγινε Ευρωπαία πρωταθλήτρια και η Στανιμίρα Πετρόβα στην κατηγορία των 54 κιλών – πήρε τον τίτλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Τζετζού της Κορέας. Πριν από το χρυσό μετάλλιό του στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, ο Μπλαγκόι Νάιντενοφ κέρδισε στη Σόφια τον παγκόσμιο τίτλο.

Το φαινόμενο στον βουλγαρικό αθλητισμό – η ποδοσφαιρική ομάδα Λουντογκόρετς, που μπήκε στην Α' Κατηγορία του βουλγαρικού πρωταθλήματος το 2011, το 2014 απέδειξε ότι το παιχνίδι ποδοσφαίρου στη Βουλγαρία μπορεί να είναι ποιοτικό και όμορφο. Η ομάδα έκανε μεγάλη εντύπωση, αφού προκρίθηκε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου αντιμετώπισε μεγάλους αντιπάλους όπως η Ρεάλ Μαδρίτης και η Λίβερπουλ. Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η βουλγαρική ομάδα βρήκε θέση ανάμεσα στις 80 καλύτερες ποδοσφαιρικές ομάδες της Ευρώπης.

Снимка

Αποκατέστησαν τη λάμψη τους και οι αθλήτριες ρυθμικής γυμναστικής της Βουλγαρίας (στην άνω φωτογραφία). Ανάμεσα στα μετάλλια που κέρδισαν είναι ο τίτλος στο σύνθετο ομαδικό της ομάδας ανσάμπλ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Σμύρνη, τα χρυσά μετάλλια στο Μπακού και το προαναφερόμενο αργυρό μετάλλιο στο σύνθετο ομαδικό στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων. Αυτές τις ημέρες χρυσό μετάλλιο στο σύνθετο ατομικό πήρε η Μποριάνα Καλέιν στο Διεθνές Τουρνουά "New Year Cup Moste" στη Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας.

Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα

Περισσότερα στην κατηγορία

Η Βουλγαρία στέλνει τρεις αθλητές στίβου στους Παραολυμπαικούς Αγώνες στο Παρίσι

Τρεις Βούλγαροι φεύγουν για συμμετοχή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι 2024, που θα αρχίσουν στις 28 Αυγούστου και θα συνεχιστούν μέχρι τις 8 Σεπτεμβρίου. Οι βούλγαροι αθλητές στίβου θα ολοκληρώσουν τη συμμετοχή τους στο πλαίσιο μόνο δύο..

δημοσίευση: 8/25/24 6:15 AM

Αρχίζει ο Ποδηλατικός Γύρος της Βουλγαρίας

Απόψε, στις 17:30, μπροστά από τον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Αλεξάνδρου Νιέφσκι στο κέντρο της Σόφιας θα δοθεί η αρχή του 71 ου Ποδηλατικού Γύρου της Βουλγαρίας. Ο γύρος, που θα διεξαχθεί από τις 25 μέχρι τις 29 Αυγούστου, θα τελειώσει στο..

δημοσίευση: 8/24/24 2:05 PM

Στη Βουλγαρία συγκεντρώνονται πρωταθλητές στα μαχητικά αθλήματα

Το Μπουργκάς φιλοξενεί εκδήλωση, που συγκεντρώνει δεκάδες πρωταθλητές στα μαχητικά αθλήματα. Ο έγκριτος παγκόσμιος οργανισμός ММА διεξάγει το Σάββατο, 24 η Αυγούστου, αγώνες της αλυσίδας BRAVE 86, για τους οποίους στην παραθαλάσσια πόλη μας..

δημοσίευση: 8/24/24 6:10 AM