"Είμαστε καλοί, διασκεδαστικοί και ενδιαφέροντες! Έτσι θέλουμε να παρουσιάσουμε και την πολιτική". Γύρω από το μήνυμα αυτό του αρχισυντάκτη Βλαντιμίρ Βασίλεφ ενώνεται η ομάδα της εκπαιδευτικής πύλης SmartiGraphs. Το σχέδιο άρχισε τον Απρίλιο 2013 με ομάδα δύο ατόμων. Σε συνέντευξη για την Βουλγαρική Ραδιοφωνία ένα απ' αυτά – η Αλεξάνδρα Τοπτσίεβα, μιλάει για την αρχή, τρεις μήνες πριν τον Απρίλιο, στην διάρκεια των φοιτητικών διαδηλώσεων διαμαρτυρίας κατά της κυβέρνησης.
"Εγώ και ο συνάδελφός μου, Βλαντιμίρ Βασίλεφ αρχίσαμε να σχολιάζουμε τα όσα συμβαίνανε με στενούς μας φίλους και να αναρωτιόμαστε τι θα γινόταν μετά", θυμάται η ίδια. "Διαπιστώσαμε, ότι πολλοί άνθρωποι δεν γνώριζαν τίποτε για την οικοδόμηση του κράτους. Συνεχώς ακούγαμε την φράση "Πρέπει να τροποποιήσουμε το Σύνταγμα", αλλά όταν ρωτούσαμε τι δεν τους άρεσε, μας απαντούσαν "Δεν ξέρω, ποτέ δεν το διάβασα". Έτσι αποφασίσαμε να κάνουμε αυτήν την ιστοσελίδα – με την ιδέα να γεμίσουμε το κενό στην πολιτική εκπαίδευση. Είναι αδύνατο να χτίσεις την δημοκρατία και να θέλεις να λειτουργεί καλά, εάν οι πολίτες δεν γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν σ' αυτό το κράτος. Η ιδέα μας ήταν να κάνουμε την πολιτική πιο κατανοητή και πιο φιλική. Μέσω της ιστοσελίδας μπορεί κανείς να αποκτήσει γνώσεις με έναν ενδιαφέρον και ελκυστικό τρόπο – μέσω εικονικής παρουσίασης. Αποδείχθηκε, ότι με την μέθοδο αυτή θυμάσαι τις πληροφορίες κατά 80% καλύτερα, απ ότι εάν τις διαβάζεις. Είναι λίγοι εκείνοι, που θα ανοίξουν βιβλίο του Πλάτωνα ή του Αριστοτέλη. Πολύ ευκολότερο είναι οι πληροφορίες να είναι διαθέσιμες και να παρουσιάζονται με ενδιαφέρον τρόπο. Με τον Βλαντιμίρ θυμηθήκαμε μια άποψη του Μπίσμαρκ, ότι η πολιτική δεν είναι επιστήμη, αλλά τέχνη. Αποφασίσαμε να ζωγραφίσουμε την πολιτική και ακριβώς αυτό προσπαθούμε να κάνουμε".
Τώρα η ομάδα τους αποτελείται πλέον από 12 άτομα. Έχουν μεγάλες καμπάνιες, που είναι αφιερωμένες στις κοινοβουλευτικές εκλογές το 2013, στις ευρωεκλογές το 2014. "Κάνε επιλογή" ήταν μια πολύ χρήσιμη ενημερωτική καμπάνια για τις πρόωρες κοινοβουλευτικές εκλογές το 2014. Μέχρι στιγμής στην ιστοσελίδα υπάρχουν 116 δημοσιεύματα, που έχουν διαβαστεί από πάνω από 100.000 άτομα. Η ομάδα έχει και σλόγκαν: "Ας φτιάξουμε μαζί το παζλ της γνώσης".
Ρωτήσαμε τους ιδρυτές της ιστοσελίδας αν και αυτοί, όπως πολλοί νέοι, θέλουν να φύγουν από την Βουλγαρία. Η Αλεξάνδρα μας απάντησε έτσι: "Να βρίσκεσαι στα δικά σου τα ύδατα είναι πολύ ευκολότερο και καλύτερο. Θέλω να μείνω στη χώρα μου, επειδή όλα, που γνωρίζω, αγαπώ και εκτιμώ, βρίσκονται εδώ. Θέλω να ταξιδεύω, να γνωρίσω νέο κόσμο, αλλά μετά να επιστρέφω. Να φύγουμε δεν σημαίνει, ότι το πρόβλημα θα λυθεί. Ποιος να το λύσει, αφού πρέπει κανείς να μείνει εδώ. Δεν μπορώ να λύσω όλα τα προβλήματα μόνη μου, αλλά μπορώ να μείνω και λαμβάνοντας μέρος στην κοινωνία, μπορώ να βοηθήσω. Ιδού – διαπιστώσαμε, ότι υπάρχει πρόβλημα στην πολιτική εκπαίδευση και προσπαθούμε να το λύσουμε με την ιστοσελίδα μας. Ίσως δεν είναι ο καλύτερος τρόπος, αλλά τελειοποιούμαστε συνεχώς. Θέλουμε οι νέες γενιές στη Βουλγαρία να αισθάνονται καλά σε ένα κράτος, που λειτουργεί καλά. Θέλουμε να διαπαιδαγωγήσουμε γενιές, που να είναι δραστήριες. Επειδή η εκπαίδευση των παιδιών αρχίζει από την εκπαίδευση των γονέων. Ακριβώς αυτή είναι η ευθύνη μας – να αναλάβουμε αυτόν τον νέο ρόλο", είναι πεπεισμένη η Αλεξάνδρα Τοπτσίεβα.
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Μέχρι τις 4 Αυγούστου 88 άτομα που ασχολούνται με σπουδές που αφορούν την Βουλγαρία, από 32 χώρες από 3 ηπείρους, θα συμμετάσχουν στο 47 ο Διεθνές Θερινό Σεμινάριο Βουλγάρικης Γλώσσας και Πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο του Βελίκο Τάρνοβο...
Οι βούλγαροι μαθητές κέρδισαν χρυσό, αργυρό και χάλκινο μετάλλιο στην 35 η Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (IBO), που διεξήχθη στο Καζακστάν. Στο πιο έγκριτο τουρνουά βιολογίας για το χρόνο στον κόσμο οι Βούλγαροι συναγωνίστηκαν με 320 μαθητές από 80..
Πάνω από 30 χρόνια τώρα δύο βουλγαρικά πανεπιστήμια προσφέρουν ποιοτική εκπαίδευση στη γαλλική γλώσσα για τεχνικές και μηχανικές ειδικότητες και πτυχία που αναγνωρίζονται σε όλο τον κόσμο. Γι’ αυτό και οι καθηγητές με υπερηφάνεια λένε ότι ανάμεσα..
Για τρίτο συνεχόμενο χρόνο στην περιοχή του Ντόμπριτς θα διεξαχθεί η αγροτική έκθεση «Ημέρα του κάμπου», που διοργανώνεται από την Ένωση..
Οι καλύτεροι βούλγαροι μαθητές στα μαθηματικά κέρδισαν 5 μετάλλια με τη συμμετοχή τους στον πιο έγκριτο διαγωνισμό μαθηματικών στον κόσμο για το..
Οι Βούλγαροι διανύουν με το αυτοκίνητο κατά μέσον όρο πάνω από 21 000 ετησίως, μετέδωσε το BGNES. Στη δεύτερη θέση ανάμεσα στις βαλκανικές χώρες..