Από τον Ιούλιο ο νέος διευθυντής της Λυρικής Σκηνής στην Στάρα Ζαγκόρα Ιβάιλο Κρίντσεφ ανέλαβε τα καθήκοντά του. Παρά τη συγκίνηση και τη χαρά από τον διορισμό, ο μουσικός συνειδητοποιεί τις προκλήσεις που τον περιμένουν:
"Μας περιμένει έναν δρόμο μαζί. Ο θίασος της Όπερας στη Στάρα Ζαγκόρα έχει μεγάλες παραδόσεις, αλλά τόσο η ορχήστρα, όσο η χορωδία χρειάζονται νέα πρόσωπα. Είμαι εξαιρετικά ευτυχισμένος που κατορθώσαμε να ανεβάσουμε το έργο όπερας "Κάρμεν" του Ζωρζ Μπιζέ σε υπαίθρια σκηνή στο πλαίσιο του φεστιβάλ "Αυγούστα Τραϊάνα". Το κοινό στη Στάρα Ζαγκόρα αγαπά την όπερά του και έχει ιδιαίτερη στάση απέναντί της. Και στη συναυλία με αφορμή την 90η επέτειό της και στην παράσταση της "Κάρμεν" είδα τεράστιο κοινό που εκδήλωνε ζωηρό ενδιαφέρον για την τέχνη μας".
Ο Ιβάιλο Κρίντσεφ είναι απόφοιτος της Εθνικής Μουσικής Ακαδημίας "Πάντσο Βλαντιγκέροφ". Τελείωσε τις ειδικότητες "Διεύθυνση χορωδίας" στην τάξη της καθηγήτριας Λίλια Γκιούλεβα και "Διεύθυνση ορχήστρας" στην τάξη του Ντιμίταρ Μανόλοφ. Έχει συμμετάσχει και σε masterclass υπό τη διεύθυνση του Ίλια Μούσιν στην Αγία Πετρούπολη και του Καρλ Όστεραϊχερ στη Βιέννη.
Ως νέος διευθυντής ο Ιβάιλο Κρίντσεφ συσσωρεύει εμπειρία στην Όπερα και τη Φιλαρμονική Ορχήστρα του Μπουργκάς και κατά την περίοδο 1996-1999 είναι και διευθυντής της Λυρικής Σκηνής του Μπουργκάς. Υπό τη διεύθυνσή του για πρώτη φορά εκεί παρουσιάστηκαν τα έργα όπερας "Ντον Τζοβάννι" του Μότσαρτ και "Νόρμα" του Βιντσέντζο Μπελίνι. Τον επόμενο χρόνο ήδη δουλεύει ως καλλιτεχνικός διευθυντής και διευθυντής ορχήστρας για την παραγωγική εταιρεία Eurostage στο Άμστερνταμ της Ολλανδίας, μέσω της οποίας διευθύνει πολλές παραστάσεις όπερας στην Ευρώπη. Παράλληλα, διδάσκει στη Μουσική Ακαδημία. Από το 2001 έχει μόνιμη θέση καθηγητή και από το 2005 είναι υφηγητής.
Το όνομα του Ιβάιλο Κρίντσεφ είναι γνωστό και στη Νότια Κορέα, όπου έχει masterclass διεύθυνσης και ερμηνείας όπερας σε διάφορα πανεπιστήμια και διευθύνει συμφωνικές ορχήστρες και ορχήστρες δωματίου.
Τον Σεπτέμβριο αρχίζει η νέα σαιζόν της Κρατικής Όπερας της Στάρα Ζαγκόρα. Ο Ιβάιλο Κρίντσεφ αποκαλύπτει κάποιες από τις εκπλήξεις της: "Τον Μάιο και τον Ιούνιο, όταν ακόμη δεν ήμουν σ’ αυτή τη θέση, το ρεπερτόριο της Όπερας είχε καθοριστεί από την προηγούμενη διεύθυνση. Στην επικείμενη σαιζόν έχουμε νέες παραστάσεις. Ανάμεσα στα κεντρικά γεγονότα είναι τα εγκαίνια εναλλακτικής σκηνής μουσικής δωματίου στο κουκλοθέατρο της Στάρα Ζαγκόρα. Το κοινό θα δει νέα παράσταση της όπερας "Λουτσία ντι Λαμμερμούρ" του Γκαετάνο Ντονιτσέττι – ένα έργο που για πολλά χρόνια έλειπε από το πρόγραμμα της Λυρικής Σκηνής της Στάρα Ζαγκόρα".
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..