Αυτή τη σαιζόν, η Γιλντίζ Ιμπραχίμοβα έφερε ευχάριστη έκπληξη στους πολυάριθμους λάτρεις της. Το πρότζεκτ με τη συμμετοχή της ξακουστής τζαζ τραγουδίστριας και της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Ράζγκραντ κερδίζει όλο και μεγαλύτερη δημοτικότητα. Οι προκλήσεις φτάνουν όχι μόνο από τα μεγάλα μουσικά κέντρα. "Με μεγάλη ευχαρίστηση θα επισκεφθούμε στις 29 Αυγούστου την πόλη Νταλγκοπόλ (Βορειοανατολική Βουλγαρία). Η συναυλία είναι με αφορμή την γιορτή της πόλης. Μας εξέπληξε λίγο η πρόσκληση, που όμως αποτελεί ένδειξη ότι η μουσική που παρουσιάζουμε φτάνει σε μεγάλο κύκλο λατρών", λέει η Γιλντίζ.
Όπως είναι γνωστό, η Γιλντίζ Ιμπραχίμοβα είναι τραγουδίστρια με εξαιρετικά μεγάλο εύρος της φωνής και αξιοσημείωτη φωνητική τεχνική. Έχει πάντα εντυπωσιάσει με τα ποικίλα μουσικά ενδιαφέροντα και συνεργασίες της. Έχει κοινά πρότζεκτ με σχεδόν όλα τα μεγάλα ονόματα της βουλγαρικής σκηνής τζαζ μουσικής. Ανάμεσά τους είναι ο τζαζ πιανίστας Μάριο Στάντσεφ (με το κουαρτέτο του οποίου κάνει το ντεμπούτο της), με τη Big Band της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας κ. ά.
Η Γιλντίζ γεννήθηκε στη Βουλγαρία. Είναι απόφοιτος του Εθνικού Μουσικού Σχολείου και της Εθνικής Μουσικής Ακαδημίας στη Σόφια. Στη χώρα μας είναι οι πρώτες της εμφανίσεις ως τζαζ τραγουδίστριας. Έχει κυκλοφορήσει 20 άλμπουμ και έχει πραγματοποιήσει συναυλίες σε δεκάδες χώρες σε όλο τον κόσμο.
Κατά τους τελευταίους μήνες η Γιλντίζ έχει κοινό πρόγραμμα και με την Ορχήστρα των Δυνάμεων Πολεμικής Αεροπορίας της Τουρκίας, που ονομάζεται "Οι αετοί της τζαζ". Μόλις πριν από λίγες εβδομάδες το πρόγραμμα αυτό παρουσιάστηκε στη Βουλγαρία.
"Με την ορχήστρα αυτή δουλεύω από σχετικά πρόσφατα, αλλά είχαμε αρκετές συναυλίες. Λάβαμε πρόσκληση για το 2016 για συμμετοχή στο "Nisville" - το τζαζ φεστιβάλ στην σερβική πόλη Νις. Αυτή η μουσική συνεργασία μεταξύ των βαλκανικών χωρών μπορεί να αποφέρει πολύ καλά αποτελέσματα. Θα ήθελα να δώσω ένα παράδειγμα με τη συναυλία, που πραγματοποιήσαμε με το τουρκικό τρίο "Τανίνι", μαζί με τη Big Band της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας. Η αίθουσα "Βουλγαρία" ήταν γεμάτη, στο κοινό άρεσε η μουσική που ήταν συνδυασμός ethno και τζαζ. Πρόσφατα μοιράστηκα μια ιδέα μου σε μουσικούς δημοσιογράφους και χορηγούς – να διοργανωθεί φεστιβάλ, στο οποίο να συμμετέχουν μόνο τζαζ μουσικοί από τα Βαλκάνια. Δεν γνωριζόμαστε τόσο καλά και μέσω του πολιτισμού και της τέχνης μπορούμε να μάθουμε περισσότερα για τους γείτονές μας. Αυτό θα έδινε αρχή και σε άλλα κοινά πρότζεκτ".
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Το πρότζεκτ «Αγάπη και τραγούδι» συναντά στη σκηνή γενιές αγαπημένων βουλγάρων ερμηνευτών, που δημιούργησαν επιτυχίες σε διαφορετικά μουσικά στιλ στην πορεία των χρονών. Η μελωδική ροκ εκπροσωπείται από το γκρουπ «Ντιάνα Εξπρές», που..
Μέχρι τις 12 Ιουλίου μουσική δωματίου θα ηχεί στις μεσαιωνικές εκκλησίες «Αρχάγγελοι Μιχαήλ και Γαβριήλ» και «Άγιος Γεώργιος» στο αρχιτεκτονικό παραδοσιακό συγκρότημα Αρμπανάσι, κοντά στο Βελίκο Τάρνοβο. Οι ναοί έχουν υπέροχη ακουστική και..
Ένα από τα πολυαναμενόμενα πολιτιστικά γεγονότα το καλοκαίρι στη Σόφια αρχίζει σήμερα. Για 13 ο έτος το φεστιβάλ A to JazZ θα μετατρέψει το Νότιο Πάρκο 2 σε μια μοιρασμένη, δημιουργική και φιλική προς το περιβάλλον πολιτιστική αστική σκηνή. Οι..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..