Με την πρωτοβουλία μιας ομάδας φιλόσοφων και θεολόγων εκδίδεται ξανά η "Σλαβοβουλγαρική ιστορία" που συνέγραψε στα μέσα του 18ου αιώνα ο μοναχός Παΐσιος από την μονή Χιλανδαρίου στον Άθω.
Η νέα έκδοση είναι πολυτελής, αφιερώνεται στα 250 χρόνια από την συγγραφή της "Ιστορίας" και ξεκινά το ταξίδι της προς τους αναγνώστες με τις ευλογίες του Αρχιμανδρίτη Αμβρόσιου από τη μονή Ζωγράφου στο Άγιο Όρος που είναι ο ιδιοκτήτης των πνευματικών δικαιωμάτων του πρωτότυπου χειρόγραφου.
Το βιβλίο είναι ντυμένο με ιταλικό δέρμα, οι σελίδες είναι από χαρτί ποιότητας, προσοχή έχει δοθεί ακόμα και στο μελάνι.
"Η ομάδα ήταν επιβλητική", λέει ο συγγραφέας Γκεόργκι Πέσεφ. "Επιστήμονες από το Πανεπιστήμιο της Σόφιας "Αγιος Κλήμης της Αχρίδας" και ομάδα μοναχών από το βουλγάρικο μοναστήρι Ζωγράφου εργάστηκαν επί τρία χρόνια για να ετοιμάσουν το έργο αυτό που αποτελείται από δυο τόμους. Ο ένας είναι φωτοτυπία του πρωτοτύπου με όλες τις σημειώσεις στο περιθώριο, ενώ ο άλλος είναι με τυπογραφικά γράμματα και επεξηγεί τις χειρόγραφες σημειώσεις. Έτσι ο αναγνώστης μπορεί να συγκρίνει τα δυο κείμενα και σίγουρα η νέα έκδοση θα είναι χρήσιμη για τους μελετητές".
Η νέα έκδοση της "Σλαβοβουλγαρικής ιστορίας" χρηματοδοτήθηκε από το υπουργείο Αμύνης και εκδόθηκε από το Στρατιωτικό Τυπογραφείο. Αντίγραφα παραδόθηκαν στο Προεδρικό Μέγαρο και η Αντιπρόεδρος της Δημοκρατίας Μαργαρίτα Ποπόβα δώρισε τους δυο τόμους στην Βιβλιοθήκη της Μασσαλίας. Έχουν σταλεί επίσης βιβλία στις βουλγάρικες κοινότητες του εξωτερικού και πιο συγκεκριμένα στην Μεγάλη Βρετανία, στην Γερμανία, στις ΗΠΑ, την Ολλανδία και αλλού.
Προς στιγμήν το αντίγραφο της "Ιστορίας" του Παΐσιου Χιλανδαρινού μπορεί αγοραστεί μόνο από την μονή «Ζωγράφου» στον Άθω αλλά αναμένεται και στα βουλγάρικα βιβλιοπωλεία.
Μετάφραση: Αγάπη Ασπρίδου
Στο Μπουργκάς διεξάγεται για πρώτη φορά Διεθνές Φεστιβάλ Λογοτεχνίας της Μαύρης Θάλασσας. Μέχρι τις 9 Ιουνίου θα έχει αναγνώσεις και επαγγελματικές συναντήσεις με την συμμετοχή άνω των 50 συγγραφέων, μεταφραστών, εκδοτών, ατζεντών, ειδημόνων..
Στο Κούμανοβο στην Β. Μακεδονία έλαβε χώρα το Διεθνές Φεστιβάλ Πεζογραφίας. Στο Φεστιβάλ συμμετείχαν οι βούλγαροι συγγραφείς Γιορντάνκα Μπέλεβα και Πέταρ Ντέντσεβ και ο εκδότης Πλάμεν Τότεβ. Στο πλαίσιο του φεστιβάλ διοργανώθηκαν και εργαστήρια..
«Ο άνθρωπος που δεν μπόρεσε να σιωπήσει» του σεναριογράφου και σκηνοθέτη Νεμπόισα Σλιζέπτσεβιτς κέρδισε το βραβείο «Χρυσός Φοίνικας» για ταινία μικρού μήκους στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου στις Κάννες. Η ταινία είναι Κροατική, Γαλλική, Σλοβενική και..
Η παγκόσμια πρεμιέρα της ταινίας «Τριούμφ» του ταλαντούχου κινηματογραφικού διδύμου, Κριστίνα Γκρόζεβα και Πέταρ Βαλτσάνοβ, που είναι μαζί και στην ζωή,..
Η Βουλγαρία θα φιλοξενήσει την 47 η Σύνοδο της Επιτροπής Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO το 2025. Η πρόταση εγκρίθηκε στην 46 η Σύνοδο της UNESCO..
Η Αμερικανική Κινηματογραφική Ακαδημία ανακοίνωσε τον κατάλογο των φοιτητικών ταινιών, που θα συμμετάσχουν στον ημιτελικό για τα πιο έγκριτα βραβεία..