Η μουσική του Τεοντόσι Σπάσοφ είναι τόσο πολυπρόσωπη και το δημιουργικό περιβάλλον του – τόσο πολύπλευρο, ώστε δε θα βρείτε ίσως πουθενά την πλήρη περιγραφή τους. Συχνά πρέπει σε σύντομες προθεσμίες να περνά από ένα πρότζεκτ στο άλλο. Και αν τον ρωτήσετε πώς κατορθώνει να το κάνει, θα μάθετε ότι η μόνη προσπάθεια του είναι να "ζει στο παρόν". Για τον μουσικό, ακόμη και τα 55 γενέθλιά του δεν είναι αφορμή για σχέδια, αλλά ασφαλώς θα τα γιορτάσει σε στενό φιλικό κύκλο.
"Όταν ήμουν πιο νέος έκανα απολογισμούς και έβρισκα λογική στην ανάπτυξή μου", λέει ο Τεοντόσι Σπάσοφ. "Διαπίστωσα ότι κάθε πέντε χρόνια έρχεται κάποια αλλαγή. Αργότερα, ίσως όταν ήμουν 25 χρονών, σταμάτησα με τους απολογισμούς, αλλά ξέρω ότι οι αλλαγές εξακολουθούν να συμβαίνουν. Δε βλέπω πίσω, έχω αφήσει τα "κύματα" του παρελθόντος να έρχονται και να φεύγουν. Σαν να τα προκαλεί η διαίσθησή μου και πράγματα του παρόντος. Ανέπτυξα μέσα μου το ταλέντο να εγκαταλείπω το παρελθόν, να βρίσκομαι περισσότερο στον χώρο του παρόντος, αλλά με ελαφριά όνειρα για το αύριο. Σαν να με κουράζει το δυτικό μοντέλο σχεδιασμού (ας υπενθυμίσω ότι αυτό το μοντέλο ήταν κάποτε ανατολικό). Βλέπω ότι στον μουσικό κόσμο δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, αν δε γέμισες το ημερολόγιό σου για τα επικείμενα μερικά χρόνια. Τα πράγματα συμβαίνουν εντελώς φυσικά και οι δεσμεύσεις μόνες τους αραδιάζονται και οι δρόμοι πραγματοποίησης είναι τόσο ποικίλοι. Η ζωή μας προσφέρει τόσο ποικίλες δυνατότητες".
Ας υπενθυμίσουμε ότι ο Τεοντόσι έπαιξε μαζί με μουσικούς όπως οι Τρίλοκ Γκούρτου, Ντέιβ Λίμπμαν, Γκλεν Μουρ, Μίνο Σινέλου, Μπίλι Κόμπαμ, Καζούμι Βατανάμπε και πολλοί άλλοι. Επί τρία χρόνια ήταν μέρος του παγκοσμίως γνωστού ιρλανδικού σόου "Riverdance". Ανάμεσα στους Βουλγάρους μουσικούς, με τους οποίους συνεργάζεται ανά τα χρόνια είναι η Γιλντίζ Ιμπραχίμοβα, ο Ίβο Παπάζοφ–Ιμπριάμα, ο Πέταρ Ράλτσεφ, ο Μίλτσο Λεβίεφ, ο Συμεών Στέρεφ…
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Η Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ με μαέστρο τον Ντιμίταρ Χρίστοφ κλείνει τη σεζόν απόψε /20 Ιουνίου/ με μια συναυλία στην οποία θα ακουστούν μόνο τίτλοι πρεμιέρας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 17 νέα κομμάτια και διασκευές τραγουδιών που θα..
Ο Λιούμπο Κίροφ είναι ανάμεσα στα αστέρια της βουλγαρικής μουσικής, που τα τελευταία χρόνια γεμίζουν τις μεγαλύτερες αίθουσες. Κάθε τραγούδι του συγκινεί το κοινό, που έχει νέα αφορμή χαράς – πριν λίγες μέρες ο ερμηνευτής κυκλοφόρησε το άλμπουμ..
Τις ημέρες πριν τη μεγάλη χριστιανική εορτή της Πεντηκοστής, ο Ναός της Αγίας Σοφίας στην πρωτεύουσα φιλοξενεί την πρώτη έκδοση του Φεστιβάλ Εκκλησιαστικής Χορωδιακής Μουσικής, που θα λάβει χώρα από τις 19 μέχρι τις 23 Ιουνίου. Διοργανωτές είναι η..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..