«Όλα ξεκίνησαν όταν ήμουν παιδί και ανακάλυψαν το δικό μου ταλέντο, λέει η κυρία Καρασλάβοβα. Τότε οι γονείς μου με πήγαν σ’ ένα πολιτιστικό κέντρο, όχι μακριά από το Μουσικό σχολείο, όπου ξεκίνησα να μαθαίνω πιάνο. Εκεί με άκουσε η πιανίστρια Πράβντα Γκοράνοβα που σήμερα διδάσκει στη Μουσική Ακαδημία. Εκείνη με πήρε από το χέρι, με πήγε στο Μουσικό σχολείο και μου κανόνισε οντισιόν μετά την οποία με δέχτηκαν στην τάξη της Εμίλια Κάνεβα. Τον ίδιο καιρό ξεκίνησα να τραγουδώ στην παιδική χορωδία «Πιμ-Παμ» και έμαθα τι σημαίνει να συμμετέχεις σε συναυλίες και περιοδείες. Ο μαέστρος μας ήταν ο Μπορίς Καραντίμτσεβ που συνέθετε ποπ τραγούδια και επέλεγε πολύ ενδιαφέρον ρεπερτόριο. Έπειτα συνέχισα τις σπουδές μου στη Μουσική Ακαδημία και εκείνο τον καιρό άρχισα να τραγουδώ σε ποπ συγκροτήματα. Όταν γεννήθηκε η κόρη μου περίμενα πώς και πώς να μεγαλώσει για να την πάω στη χορωδία «Πιμ–Παμ». Ταυτόχρονα έλπιζα να δημιουργήσω ένα δικό μου σχήμα για να μπορώ να έχω την ευχαρίστηση να δουλεύω εγώ η ίδια με παιδιά. Ευτυχώς βρήκα τη Βικτώρια Μιχάηλοβα με την οποία μας συνέδεε το ίδιο όνειρο και συνεργαζόμαστε ως σήμερα. Στο ιδιωτικό αυτό πρότζεκτ επενδύσαμε όλο μας το ταλέντο, όλη μας την πείρα, όλες μας τις γνώσεις, όλη μας την καρδιά. Πολλά από τα παιδιά μας έγιναν επαγγελματίες κι εμείς τα αγαπάμε όλα – και τα μικρά, κι αυτά που έχουν πια μεγαλώσει. Οι επιτυχίες μας οφείλονται στο ότι είμαστε μια παρέα».
Επειδή η φωνή των παιδιών αλλάζει όταν γίνουν 12-13 χρονών αναγκάζονται να αποχωρήσουν από τις χορωδίες και σταματάνε να τραγουδούν. Για να αποφύγουν αυτήν την «συνταξιοδότηση» η Ρόζι Καρασλάβοβα μαζί με τον σύζυγό της, τον συνθέτη και ενορχηστρωτή Μπορίς Τσακάροβ δημιουργούν τη σχολή «Bon-BonMusic» γι’ αυτήν την δύσκολη ηλικία που οι χορωδοί δεν είναι ούτε παιδιά ούτε ενήλικες αλλά θέλουν να συνεχίσουν να ασχολούνται με την τέχνη. Στη σχολή διδάσκουν επίσης η σκηνοθέτης Βάνια Ιβανόβα και η χορογράφος Ζασμίνα Στογιάνοβα που φροντίζουν τη σκηνική παρουσία των παιδιών.
«Έχουμε και μεγάλα παιδιά και προσπαθούμε η μουσική που δημιουργούμε να είναι κατάλληλη για την ηλικία τους, συνεχίζει η κυρία Καρασλάβοβα. Είναι κρίμα που τα ωραία παιδικά τραγούδια του παρελθόντος έχουν σχεδόν ξεχαστεί και σήμερα τα παιδιά μιμούνται τους ποπ τραγουδιστές. Για να είμαστε πιο κοντά στο προσωπικό τους στυλ συνεργαζόμαστε με συνθέτες σαν την Μπορισλάβα Τάνεβα, τον Κρασιμίρ Μιλέτκοβ, τον Στέφαν Ντιμιτρόβ και με στιχουργούς όπως ο Αλεξάνταρ Πετρόβ, ο Βόλεν Νικολάεβ και η Ιούλια Καρακάσεβα. Τα παιδιά διδάσκονται διάφορες τεχνικές και μπορούν να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους και στην ποπ και στο ραπ και τη σόουλ».
Οι «καραμέλες» και τα «σοκολατάκια» που έχουν τελειώσει ή που φοιτούν στο Μουσικό σχολείο της Σόφιας είναι τουλάχιστον 35 και πολλά από αυτά πλέον κατακτούν την παγκόσμια μουσική σκηνή. Η Ρόζι Καρασλάβοβα χαίρεται όταν αντιλαμβάνεται στη συμπεριφορά τους το αποτύπωμα των ετών στη χορωδία. Οι καλλιτέχνες που θα συμμετάσχουν στη συναυλία στις 9 Απριλίου δεν είναι τυχαίοι. Είναι άνθρωποι που εδώ και χρόνια δουλεύουν με τα παιδιά από το συγκρότημα και τραγουδούν μαζί τους σε πολλές φιλανθρωπικές εκδηλώσεις. Το πρόγραμμα αυτής της συναυλίας θα είναι αναδρομικό και παρουσιάζει τραγούδια από όλη την ιστορία των «Μπον-Μπον».
Μετάφραση: Αγάπη ΓιορντανόβαΑπόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς» στην Σόφια. Το Πολιτιστικό Κέντρο σημειώνει 50 χρόνια λειτουργίας με μια σειρά από συναυλίες με..
Στις αρχές της θερινής σεζόν οι Atazar, Kris V και η τραγουδίστρια Αλεξάντρα Ιβανόβα παρουσίασαν το κοινό τραγούδι τους «Μείνε» με εντυπωσιακό βίντεο, που μας μεταφέρει στην ακτή της θάλασσας. Η Αλεξάντρα προσχωρεί για πρώτη φορά στην ομάδα του..
Για πέμπτο χρόνο το Sofia Summer Fest προτείνει αξέχαστα βιώματα στην καλοκαιρινή πρωτεύουσα. Το φεστιβάλ εγκαινιάζεται στο Νότιο Πάρκο στις 18 Ιουλίου με συναυλία του διαχρονικού τραγουδιστή Βασίλ Νάιντενοβ. Στις 28 Ιουλίου το συγκρότημα η Κεράνα και..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..