Στη συναυλία της Ορχήστρας Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ, στο Πρώτο στούντιο της Ραδιοφωνίας στις 21 Απριλίου θα λάβουν μέρος και γνωστοί ερμηνευτές από τις γειτονικές μας χώρες. Περισσότερα για το πρότζεκτ και τα ονόματα ερμηνευτών μαθαίνουμε από τον διευθυντή της Ορχήστρας Ντιμίταρ Χρήστοφ.
Περιμένουμε και τους λάτρεις μας, που ακλουθούν τις εκδηλώσεις της ορχήστρας κατά τις τελευταίες σεζόν. Το κοινό, που ξέρει, ότι στο Πρώτο στούντιο πάντα θα απολαύσει θαυμάσια μουσική. Χαίρουμε ότι στο κοινό βλέπω όλο και συχνότερα νέους ανθρώπους, φυσικά θα έρθουν και φίλοι μας από τα Σκόπια καθώς και από το Βελιγράδι. Η εκδήλωση θα είναι προσιτή και μέσω της ζωντανής μετάδοσης του Radio Binar της ΒΕΡ. Οι παρατηρήσεις μου είναι ότι οι συναυλίες της ορχήστρας της ΒΕΡ προκαλούν ενδιαφέρον στους θαυμαστές της παραδοσιακής μας μουσικής όχι μόνο από τα Βαλκάνια, αλλά και από πολλές ευρωπαϊκές χώρες, από το Περού και άλλα μέρη του κόσμου.»
*Οι ηχογραφήσεις είναι από τη συναυλία "Ο ρυθμός των Βαλκανίων - 2", που έλαβε χώρα το 2015.
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..