«Η μουσική εκπαίδευση και ιδιαίτερα αυτή του πιάνου μπορεί να χρησιμοποιηθεί συνειδητά για την ανάπτυξη σημαντικών διανοητικών ικανοτήτων όπως ο συλλογισμός, η συγκέντρωση, η διαύγεια, η κρίση, η οξυδέρκεια και η αυτοκριτική». Αυτό γράφει στα μέσα του 20ού αιώνα ο μεγάλος βούλγαρος παιδαγωγός και ακαδημαϊκός Αντρέι Στογιάνοφ που υπήρξε μουσικός θεωρητικός, πιανίστας, συνθέτης και ένας από τους θεμελιωτές της βουλγάρικης σχολής πιάνου.
Η συγκίνηση των μαθητών και των καθηγητών ήταν μεγάλη ενώ στην κριτική επιτροπή συμμετείχαν παιδαγωγοί και ερμηνευτές με κύρος από διάφορες χώρες.
«Ο διαγωνισμός διευρύνεται και εκπλήσσει με την ποιότητά του, είπε ο Βασίλι Ιλισάβσκι από την Πετρούπολη, που δίνει συναυλίες ανά τον κόσμο, κατά καιρούς διδάσκει στη Μουσική Ακαδημία της Σόφιας και είναι μέλος της επιτροπής του διαγωνισμού για τρίτη συνεχή χρονιά. Είμαι περίεργος πώς θα διοχετευτεί όλη αυτή η ενέργεια και ο ενθουσιασμός. Εύχομαι η Ντανιέλα Ντίκοβα να αντέξει στην πίεση».
«Κατά τη γνώμη μου η ατμόσφαιρα του διαγωνισμού είναι λίγο πιεστική γιατί κάποιοι καθηγητές είναι υπερβολικά φιλόδοξοι, λέει από την πλευρά της η Μπιρσέν Ουλουτζάν που είναι γεννημένη στο Σούμεν, έχει τελειώσει την Ακαδημία της Βάρνα στην τάξη της Κάτια Τσβετκόβα, συνέχισε τις σπουδές της στην Κωνσταντινούπολη και το Λονδίνο και σήμερα ζει στην Τουρκία. Τα βραβεία είναι σημαντικά αλλά το σημαντικότερο θα έπρεπε να είναι η χαρά από τη μουσική. Είμαι εντυπωσιασμένη από την Ντανιέλα Ντίκοβα και την ιδέα της να δώσει δυνατότητα έκφρασης σε ερασιτέχνες μουσικούς οι οποίοι δίνουν πνευματική ώθηση στο κοινωνικό τους περιβάλλον. Οι συμμετέχοντες ήταν αξιόλογοι και απόλαυσα τον διαγωνισμό σαν να ήμουν σε συναυλία».
Μέλος της επιτροπής ήταν και η Αριάδνη Βασιλείου-Κανέτη, διευθύντρια του μουσικού σχολείου στο Κλοστερνόιμπουργκ της Αυστρίας η οποία διδάσκει και δίνει συναυλίες.
«Η ιδέα για τον διαγωνισμό είναι υπέροχη, λέει εκείνη. Η Βουλγαρία είναι μια χώρα γνωστή ανά τον κόσμο για τις μουσικές της παραδόσεις. Είναι πολύ ωραίο και το γεγονός της προσέγγισης μεταξύ της επαγγελματικής και της ερασιτεχνικής ενασχόλησης με το πιάνο».
«Ήμουν στην επιτροπή των μικρότερων παιδιών και είδα πολλά ταλέντα, προσπάθεια και φιλοδοξία, λέει Βενετσιέλα Νάιντενοβα που τελείωσε τη Μουσική Ακαδημία της Σόφιας και εδώ και 20 χρόνια ζει και διδάσκει στην Ελβετία. Υπάρχουν πολύ ωραία έργα που αναπτύσσουν τη φαντασία και οι ερασιτέχνες πιανίστες επίσης δίνουν έμφαση στη σκηνική τους παρουσία».
«Φέτος είχαμε πάρα πολλές συμμετοχές, λέει στο τέλος η Ντανιέλα Ντίκοβα. - Με τους παιδαγωγούς και την κριτική επιτροπή συζητάμε πώς να συνεχίσουμε να εξελισσόμαστε. Εκ μέρους όλης της ομάδας του ιδρύματος «Αρντέντσα» που διοργανώνει τον διαγωνισμό μπορώ να πω πως είμαστε ικανοποιημένοι».
Στην ηλικιακή κατηγορία άνω των 25 και χωρίς ηλικιακό όριο συμμετείχαν ο βούλγαρος ηθοποιός Ίτσκο Φίντσι που κέρδισε βραβείο για μια ενορχήστρωσή του και ο Ράσκο Μλαντένοφ που κέρδισε το πρώτο βραβείο των ηλικιωμένων.
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..