Η Λίλια Ιλίεβα και το «Μίνιμουμ κουαρτέτο» παρουσίασαν συγκινητική γιορταστική συναυλία στο στούντιο 1 της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας με την υποστήριξη του Μουσικού Οίκου της Ραδιοφωνίας, που είναι παραγωγός του γεγονότος. Τζαζ συνθέσεις από τις πρώτες δεκαετίες του 20 αιώνα όπως Day In Day Out, I Love You, You Won’t Forget Me ερμηνεύθηκαν στις νέες διασκευές του συγκροτήματος, που εμπνεύστηκαν από τη δημιουργία τζαζ τραγουδιστών σαν την Έλα Φιτζέραλντ, την Κάρμεν Μακρέϊ, την Σάρλι Ηορν και οργανοπαικτών σαν τον Τζον Κολτρέιν, τον Μάιλς Ντέιβις και τον Γουέιν Σόρτερ. Η Λίλια Ιλίεβα και το κουαρτέτο «Μίνιμουμ» παρακολούθησαν το αμερικανικό τζαζ πρόγραμμα στο Χρόνινγκεν της Ολλανδίας και επέστρεψαν στη Βουλγαρία, για να προσφέρουν τις γνώσεις και την πείρα τους στο βουλγαρικό κοινό.
«Μ’ αυτήν τη συναυλία θέλουμε να ολοκληρώσουμε τη σαιζόν, πριν το καλοκαίρι. Σχεδιάζουμε εξ’ ολοκλήρου να αλλάξουμε το ρεπερτόριό μας το επόμενο φθινόπωρο. Θέλουμε να διατηρήσουμε το γκρουπ μας. Παίζοντας μαζί κατορθώσαμε να πετύχουμε ένα επίπεδο συνεργασίας, το οποίο δύσκολα επιτυγχάνεται σε γκρουπ, που έχουν ιδρυθεί μόνο για μία συμμετοχή ή φεστιβάλ. Και ο καθένας από εμάς αφήνει το στυλ του στη μουσική, που κάνουμε», λέει ο κιθαρίστας του γκρουπ, ενώ η Λίλια προσθέτει:
«Το πρότζεκτ μας για μένα είναι κάτι πολύτιμο, κυρίως λόγω των μουσικών, που συμμετέχουν σ’ αυτό. Για μένα είναι μεγάλη τιμή να συμμετέχω σ’ αυτό το συγκρότημα. Αυτοί οι μουσικοί είναι απίθανοι επαγγελματίες.»
«Για μας αυτή είναι η πολυαναμενόμενη ένωση. Μαζευτήκαμε άνθρωποι με την ίδια αισθητική και με την ίδια ιδέα για τον τελικό σκοπό. Κάνουμε και πολλά λάθη, αλλά μετά από κάθε συναυλία είμαστε ευτυχισμένοι», συμπληρώνει ο μπασίστας Μπορίς Τάσλεφ.
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Για πέμπτο χρόνο το Sofia Summer Fest προτείνει αξέχαστα βιώματα στην καλοκαιρινή πρωτεύουσα. Το φεστιβάλ εγκαινιάζεται στο Νότιο Πάρκο στις 18 Ιουλίου με συναυλία του διαχρονικού τραγουδιστή Βασίλ Νάιντενοβ. Στις 28 Ιουλίου το συγκρότημα η Κεράνα και..
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της..
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα..