Η άνοιξη είναι εποχή που εμπνέει ιδιαίτερα τους δημιουργούς.Επηρεασμένοι από την ομορφιά και την αναγέννηση της φύσης προετοιμάζουν νέα πρότζεκτ, διοργανώνουν συναυλίες και σχεδιάζουν περιοδείες. Και η τραγουδίστρια τζαζ Χίλντα Καζασιάν είναι από τους καλλιτέχνες αυτούς - σκοπεύει τον Μάιο να κάνει τη δεύτερη εθνική της περιοδεία.Περισσότερα για τις επικείμενες συναυλίες και το πρόγραμμα που έχει προετοιμάσει για τους λάτρεις της μαθαίνουμε από την ίδια την τραγουδίστρια:
Τι θα ακούσουν οι λάτρες της Χίλντα:
«Στο πρόγραμμα έχει νέα έργα, μεταξύ των οποίων είναι και η πρώτη δική μου σύνθεση με τον τίτλο «Εάν είσαι εδώ». Για πρώτη φορά στη ζωή μου γράφω μουσική και στίχους, η ενορχήστρωση είναι του Χρήστο Γιότσοφ (κρουστά) και του Ζίβκο Πετρόφ (πιάνο). Νομίζω ότι έγινε πολύ ευχάριστο και όμορφο τραγούδι. Είμαι ευτυχισμένη ότι άρεσε και στους μουσικούς με τους οποίους συνεργάζομαι. Εκτός από τους Χρήστο και Ζίβκο, στο γκρουπ είναι και ο Ντιμίταρ Καραμφίλοφ στο κοντραμπάσο και ο Μιχαήλ Γιόσιφοφ στην τρομπέτα. Στην περιοδεία θα παρουσιάσουμε και άλλα δικά μας τραγούδια, καθώς και νέα τζαζ στάνταρ, αλλά με δική μας ενορχήστρωση. Βασικά θα παρουσιάσουμε τα πιο εντυπωσιακά έργα από την πρώτη περιοδεία μας, αλλά θα έχει και πολλά νέα έργα.»
Μετά την περιοδεία ακολουθεί η θερινή σαιζόν, στην οποία η Χίλντα μαζί με τους συναδέλφους της θα έχει και άλλες εκδηλώσεις.
«Σκοπεύω να κάνω μία θερινή περιοδεία στα μεγάλα τζαζ κλαμπ στις παραθαλάσσιες περιοχές, στη συνέχεια θα αρχίσω την προετοιμασία της μεγαλύτερης εκδήλωσης, συνδεδεμένης με τη μεγαλύτερη ευθύνη στη ζωή μου μέχρι τώρα – τη συναυλία εις μνήμη του πατέρα μου Βίλι Καζασιάν. Θα γίνει στα γενέθλια του – στις 8 Δεκεμβρίου, στο Εθνικό Μέγαρο Πολιτισμού στη Σόφια. Νομίζω ότι θα μετατραπεί σε ένα πραγματικό θέαμα, κάτι που ο πατέρας μου αξίζει.»
Μετάφραση: Σοφία Μπόντσεβα
Η Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ με μαέστρο τον Ντιμίταρ Χρίστοφ κλείνει τη σεζόν απόψε /20 Ιουνίου/ με μια συναυλία στην οποία θα ακουστούν μόνο τίτλοι πρεμιέρας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 17 νέα κομμάτια και διασκευές τραγουδιών που θα..
Ο Λιούμπο Κίροφ είναι ανάμεσα στα αστέρια της βουλγαρικής μουσικής, που τα τελευταία χρόνια γεμίζουν τις μεγαλύτερες αίθουσες. Κάθε τραγούδι του συγκινεί το κοινό, που έχει νέα αφορμή χαράς – πριν λίγες μέρες ο ερμηνευτής κυκλοφόρησε το άλμπουμ..
Τις ημέρες πριν τη μεγάλη χριστιανική εορτή της Πεντηκοστής, ο Ναός της Αγίας Σοφίας στην πρωτεύουσα φιλοξενεί την πρώτη έκδοση του Φεστιβάλ Εκκλησιαστικής Χορωδιακής Μουσικής, που θα λάβει χώρα από τις 19 μέχρι τις 23 Ιουνίου. Διοργανωτές είναι η..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..