Ο Μπορισλάβ Πετρόφ είναι καλά γνωστός ανάμεσα στους βουλγάρους λάτρεις της μουσικής με τη συμμετοχή του σε διάφορους ποπ και τζαζ συγκροτήματα, αλλά τώρα για πρώτη φορά παρουσιάζει εντελώς δική του μουσική. Το γκρουπ, με το οποίο ηχογράφησε το άλμπουμ φέρει το όνομα «Τζάζανιτσα», όπως και το άλμπουμ.
«Κάλεσα για το άλμπουμ φίλους και συνεργάτες με τους οποίους έχουμε παρόμοιο «ταξίδι» στον χώρο της μουσικής. Οι Μίτκο Λιόλεφ και Βλαντιμίρ Καρπάροφ παίζουν σαξόφωνο. Ένα άλλο σημαντικό πρόσωπο για μένα είναι ο κιθαρίστας Λιουντμιλ Κρούμοφ με τον οποίο σπουδάσαμε μαζί στην Ολλανδία. Πιανίστας είναι ο Λιούμπο Τσάνεφ ο οποίος έζησε μέχρι το 2013 στις Ηνωμένες Πολιτείες και εκεί σπούδασε. Ο Μπορίς Τάσλεφ είναι μπασίστας. Στην ουσία για τους ίδιους έγραψα και τη μουσική. Μια φίλη μου από τη Νέα Ζηλανδία ονόμασε το γκρουπ «Τζάζανιτσα». Κοντά μου γνώρισε και τη βουλγαρική κουλτούρα.»
Πίσω από κάθε τίτλο έχει και μια ενδιαφέρουσα ιστορία ή πρόσωπο.
«Υπάρχει ένα κομμάτι στο άλμπουμ - Our Table (Says Cheers To Your Table) – συνεχίζει ο Μπόμπι. - Ο τίτλος είναι στα αγγλικά, αλλά σημαίνει «Το τραπέζι μας λέει «γεια» στο τραπέζι σας» (αυτή η φράση προέρχεται από τα μεγάλα εορταστικά τραπέζια, στα οποία οι άνθρωποι είναι πολλοί και λένε «γεια μας» από μακριά, αλλά είναι διαδεδομένη και σε μικρότερες παρέες). Η μελωδία είναι στον ρυθμό της ρατσενίτσα, αλλά ρατσενίτσα, που χορεύει μια λίγο μεθυσμένη παρέα. Το κομμάτι «Πολιτισμικές διαφορές» είναι αφιερωμένο στον Τεοντόσι Σπάσοφ. Πολλοί με ενέπνεαν ανά τα χρόνια οι αναζητήσεις και η αισθητική του. Σε μια συνομιλία μου είπε κάτι που θα θυμάμαι όλη τη ζωή: «Το βουλγαρικό φολκλόρ έχει μια ενδιαφέρουσα ιδιότητα – έχει αδάμαστο πνεύμα. Ό, τι κι αν κάνεις με τη δημοτική μουσική, ένα μέρος της, πρέπει να παραμείνει αυθεντικό.» Και πράγματι, η βουλγαρική δημοτική μουσική είναι πολύ διαφορετική. Έχω γνωρίσει πολλούς μουσικούς, οι οποίοι δύσκολα την αντιλαμβάνονται. Νομίζω ότι η βαλκανική ψυχή πάντα θα αισθάνεται καλύτερα τη μουσική που γεννήθηκε στα εδάφη αυτά.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..