Σχεδόν 500 συμμετέχοντες και προσκεκλημένοι, εκπρόσωποι 7 χωρών και 20 χορωδίες είναι ο απολογισμός του μουσικού φεστιβάλ «Ήχοι της Μαύρης Θάλασσας» στο Μπαλτσίκ, το οποίο πλαισίωναν συναυλίες και εργαστήρια. Πίσω από αυτήν τη στατιστική στέκονται αξέχαστα βιώματα στη σκηνή και εκτός αυτής, εντυπώσεις από διαφορετικές παραδόσεις, νέες ικανότητες και σχέδια για μελλοντικές συνεργασίες. Το φεστιβάλ διοργανώνει η χορωδία «Ήχοι της Μαύρης Θάλασσας» με μαέστρο τη Βαλεντίνα Γκεοργκίεβα ενώ, εκτός από την κα Γκεοργκίεβα, στην κριτική επιτροπή συμμετείχαν επίσης η μαέστρος της χορωδίας «Διαστημικές φωνές» της ΒΕΡ, Βάνια Μόνεβα και ο Αμπρόζ Τσόπι, διάσημος μαέστρος και συνθέτης από τη Σλοβενία. Και οι δυο μοιράστηκαν τις γνώσεις τους χάρη στα εργαστήρια για φολκλορικές και παιδικές χορωδίες. Το βραβείο του φεστιβάλ ήταν ένα, αφορούσε τη συνολική παρουσίαση και απονεμήθηκε στην Ακαδημαϊκή Χορωδία του Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου από την πόλη Νις της Σερβίας.
«Είμαι πολύ χαρούμενος και συγκινημένος που λάβαμε το αγαλματίδιο, λέει ο διευθυντής των νικητών Ζόραν Στανισάβλιεβιτς. - Αυτός είναι ο πρώτος διαγωνισμός, στον οποίο συμμετέχουμε. Λάβαμε επίσης το βραβείο για την «καλύτερη μικτή χορωδία», για «καλύτερο μαέστρο» και για «καλύτερη ερμηνεία βουλγάρικου τραγουδιού» που μας απένειμε η Ένωση Βουλγάρων Συνθετών. Το μεγαλύτερο κέρδος είναι οι καλές αναμνήσεις και οι παρτιτούρες βουλγάρικων τραγουδιών που μας χάρισαν. Στη Σερβία μας αρέσει να τραγουδάμε βουλγάρικα τραγούδια, μας αρέσει ο ρυθμός τους.»
Πρώτο βραβείο στην κατηγορία «Αμιγείς χορωδίες» έλαβε η γυναικεία χορωδία «Αλαμπρέα» /Alabrea/με μαέστρο την Ατανάσκα Ποπόβα η οποία έλαβε και προσωπικό βραβείο για «νέο μαέστρο με προοπτική». Το συγκρότημα ιδρύθηκε το 2013 και ήδη έχει κερδίσει κάποια σημαντικά βραβεία ενώ το 2015 ιδρύθηκε και μικτή χορωδία με το ίδιο όνομα.
Και τα δυο συγκροτήματα συμμετείχαν στα εργαστήρια του Αμπρόζ Τσόπι, του οποίου 2 έργα εκτελέστηκαν στην τελική συναυλία. Το Laudate Dominumе είναι για μικτή χορωδία και ο συνθέτης το δημιούργησε ειδικά για το φεστιβάλ και το χάρισε στη χορωδία «Ήχοι της Μαύρης Θάλασσας» ενώ το ερμήνευσαν οι χορωδίες από την Ελλάδα, την Τουρκία, τη Σερβία, τη Νορβηγία και τη Βουλγαρία. Από την άλλη, το κομμάτι Until We Meet Again, που είναι αφιερωμένο στη βουλγάρικη παιδική χορωδία «Μπόντρα Πέσεν» από το Σούμεν, το παρουσίασαν οι γυναικείες και οι παιδικές χορωδίες της Βουλγαρίας.
Το φετινό πρόγραμμα του φεστιβάλ έδωσε νέες δυνατότητες εμφάνισης στα συγκροτήματα και εμπλούτισε το ρεπερτόριό τους. Έναν μικρό απολογισμό έκανε η ιδρύτρια και καλλιτεχνική διευθύντρια του φεστιβάλ, μαέστρος Βαλεντίνα Γκεοργκίεβα.
«Νέο στοιχείο στο πρόγραμμα ήταν η παρουσία του συγκροτήματος «Σπέκτρουμ» που είναι για μας ειδικός προσκεκλημένος, είπε εκείνη. - Από εδώ και πέρα θα παρουσιάζουμε φωνητικά σύνολα και από πέρσι εκδίδουμε ανθολόγια με τραγούδια. Η πρώτη μας έκδοση συμπεριλαμβάνει τις ενορχηστρώσεις τραγουδιών των συγκροτημάτων «Τόνικα» και «Στουρτσίτε» από τον Κράσεν Ιβανόφ, μαέστρο της χορωδίας «Σιδερένιες χορδές» από το Ράζγκραντ και πραγματοποιήθηκε χάρη στην Ένωση Βουλγάρων Συνθετών. Είμαστε ατελείωτα ευγνώμονες για αυτήν την υποστήριξη».
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..