H χορωδία «Διαστημικές φωνές» έκανε θαυμάσια έκπληξη στους λάτρες της. Στις 22 Αυγούστου όταν όλος ο κόσμος παρακολουθούσε την τελετή λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων ακούσαμε και δικές της ερμηνείες. Στη διάρκεια της τελετής παράδοσης της Ολυμπιακής σημαίας ακούσαμε τον ύμνο των επόμενων Ολυμπιακών Αγώνων που θα είναι στην Ιαπωνία, καθώς και άλλα δύο τραγούδια. Δεν ήταν δύσκολο να αναγνωρίσουμε τις ερμηνείες των «διαστημικών» φωνών, το άψογο φωνητικό στυλ τους και τον καθαρό ήχο.
Σε λίγες μέρες, στις 25 και 26 Αυγούστου, η γνωστή σ’ όλο τον κόσμο βουλγαρική χορωδία «Διαστημικές φωνές» θα έχει συναυλίες στο πλαίσιο του Διεθνούς Χορωδιακού Διαγωνισμού στην πόλη Αρέτσο της Ιταλίας. Το εντυπωσιακό μουσικό φόρουμ διεξάγεται για 64η φορά στην πόλη, συνδεδεμένη με το όνομα του μεγάλου θεωρητικού μουσικής του Μεσαίωνα Γκουίντο ντ’ Αρέτσο, που καθιερώνει τις νότες και την πρωταρχική μορφή του πενταγράμμου. Το κάνει στη διάρκεια της παραμονής του στο Αρέτσο, το έτος 1025. Υπάρχει και ίδρυμα στο όνομά του - «Γκουίντο ντ’ Αρέτσο», πρόεδρος του οποίου είναι η καθηγήτρια Σλάβκα Παολέτι – Βουλγάρα που από χρόνια μένει στην Ιταλία και εργάζεται στον τομέα της χορωδιακής τέχνης.
«Την πρόσκληση λάβαμε από την κα Σλάβκα Παολέτι που παραβρέθηκε στη συναυλία μας τον Μάιο. Γνωριζόμαστε από χρόνια και από καιρό δηλώνει ενδιαφέρον για τη δουλειά μας. Αλλά μετά τη συναυλία αυτή, που ήταν πραγματικά εντυπωσιακή, είπε ότι επιμένει να δείξει την τέχνη μας στους συμμετέχοντες, τους διοργανωτές και τις ελλανόδικες επιτροπές στον διαγωνισμό. «Ακρίβεια στην ερμηνεία, όμορφη πολυφωνία, εμπνευσμένη παρουσίαση» - αυτή ήταν η εκτίμηση της κας Παολέτι. Φυσικά για μας είναι τιμή. Να έχεις τη δυνατότητα να τραγουδήσεις μπροστά σε τέτοιο κοινό, σε φόρουμ τέτοιου υψηλού επιπέδου, είναι μεγάλη αναγνώριση. Το δεχόμαστε σαν εκτίμηση τόσο για μας, όσο και για τη βουλγαρική χορωδιακή τέχνη γενικά. Ο διαγωνισμός στο Αρέτσο είναι μέρος της αλυσίδας διακεκριμένων χορωδιακών διαγωνισμών στην Ευρώπη - του Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας, της Βάρνας, της Τουρ της Γαλλίας κ. ά. που είναι ύψιστου επιπέδου. Η πρώτη εκδήλωσή μας στο φόρουμ θα είναι στα επίσημα εγκαίνια του διαγωνισμού στις 25 Αυγούστου σε έναν μεγάλο καθεδρικό ναό - Chiesa della Badia. Θα ερμηνεύσουμε μερικές εκκλησιαστικές ψαλμωδίες, αλλά το μεγαλύτερο μέρος του προγράμματος θα είναι αφιερωμένο σε έργα Βουλγάρων μουσικοσυνθετών με φολκλορικά μοτίβα. Διάλεξα πιο αργά τραγούδια, με τα οποία να δείξουμε την ομορφιά της ανθρώπινης φωνής και την τέχνη μας. Οι διοργανωτές ήθελαν πολύ να παρουσιάσουν τις δυνατότητες μιας βουλγαρικής χορωδίας σε μεγάλο κοινό. Για τον λόγο η δεύτερη συναυλία μας είναι σε ανοιχτό χώρο μπροστά σε άλλο μεγάλο καθεδρικό ναό - Scalinata del Duomo, στις 26 Αυγούστου, όπου κατά παράδοση συγκεντρώνονται 5-6 χιλιάδες άτομα κοινό. Εκεί θα ερμηνεύσουμε πιο γρήγορα και λαμπερά έργα. Νομίζω ότι τα δύο προγράμματα θα δείξουν εξολοκλήρου τις δυνατότητες της χορωδίας μας – πλούσιο φάσμα χροιών, τεχνική και ομορφιά στην ερμηνεία.»
Μετάφραση: Σοφία Μπόντσεβα
Στα πρόθυρα του καλοκαιριού δύο αδελφοί – ο Γιαβορ και ο Βίκτωρ Γκεοργκίεβι, μας προσφέρουν το νεότερο τραγούδι τους που φέρει τον τίτλο «Καλοκαίρι». Το τραγούδι δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του νέου πρότζεκτ τους SinFin. Το περασμένο 2023 ο Γιάβορ..
Σε συντονισμό με τη βροχερή άνοιξη, ο Ερσίν Μουστάφοφμας λέει με το νέο του τραγούδι ότι «Δεν μπορεί να βρέχει για πάντα». Τον γνωρίζουμε ως φρόντμαν του συγκροτήματος JEREMY?, αλλά τώρα μας παρουσιάζει το πρώτο του σόλο τραγούδι. Ο ίδιος..
Η εθνική δημοσκόπηση της εκπομπής «Αλέγκρο Βιβάτσε» του προγράμματος «Χοριζόντ» της ΒΕΡ έδειξε ότι για τους ακροατές ο πιο κατάλληλος μουσικός να λάβει τον τίτλο «Μουσικός της Χρονιάς» για το 2023 είναι η τραγουδίστρια της όπερας, Σόνια Γιόντσεβα, η..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..