«Η αντίληψη του Bohemi Balkan Festival /Βαλκανικό Φεστιβάλ «Μποέμηδες»/ είναι να συνδυάσει τη μουσική, τον πολιτισμό και την κουζίνα στα Βαλκάνια, το αίσθημα ελευθερίας και ειλικρινούς χαράς», λένε οι οργανωτές του ποικιλόχρωμου έθνικ φεστιβάλ, που πραγματοποιείται στο γνωστό χιονοδρομικό κέντρο Μπάνσκο.
Το καλοκαίρι και το φθινόπωρο εκεί οργανώνονται σειρά πολιτιστικών γεγονότων, ένα από τα οποία από πέρυσι είναι το Bohemi Balkan Festival. Στο πρόγραμμα και πάλι θα λάβουν μέρος μουσικοί από τα Βαλκάνια, που είναι καλά γνωστοί στην περιοχή μας.
Ανάμεσα στα αστέρια του φεστιβάλ είναι και ο Βόσνιος συνθέτης και στιχουργός Εντίν Ντερβισχαλίντοβιτς ή Ντίνο Μέρλιν. Ενδιαφέρον γεγονός της καλλιτεχνικής βιογραφίας του είναι ότι, εκτός από τις πολλές επιτυχίες του, πριν από χρόνια ο μουσικός δημιούργησε και τον ύμνο της Βοσνίας και Ερζεγοβίνης.
Στα πλαίσια του φεστιβάλ διοργανώνεται και διαγωνισμός για λίγο γνωστά βουλγαρικά συγκροτήματα.
Σίγουρα το κοινό περιμένει με ανυπομονησία και τον ελκυστικό Magnifico – τραγουδιστή σέρβο-σλοβενικής καταγωγής, που συνδυάζει με μεγάλη μαστοριά όχι μόνο φανκ και έθνικ, αλλά και τα αγγλικά στα τραγούδια του με βαλκανικές γλώσσες και γαλλικά.
Ιδού τι είπε ο Magnifico λίγες μέρες πριν τη συμμετοχή του στο φεστιβάλ στο Μπάνσκο:
«Θα ερμηνεύσω «The best of…» - δηλαδή, τα γνωστότερα τραγούδια μου. Ελπίζω το κοινό να είναι καλό και η συναυλία να βγει καλή. Οι στίχοι των τραγουδιών μου είναι στα αγγλικά – πρώτα, γιατί λατρεύω να «παίζω» με τις γλώσσες, έτσι διασκεδάζω πολύ. Και δεύτερο, επειδή είναι γλώσσα, που ο καθένας καταλαβαίνει σε κάποιο βαθμό. Έτσι φτάνω σε ευρύτερο κοινό. Χαίρω πολύ για την προσεχή μου επίσκεψη στο Μπάνσκο, άκουσα πώς είναι πολύ όμορφο μέρος και συγκινούμαι πολύ πριν τη συναυλία.»
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Ο Ορλίν Γκοράνοβ ξεκίνησε την καριέρα του πολύ πριν την μετάβαση αλλά κατάφερε να παραμείνει στο επίκεντρο της βουλγάρικης μουσικής και μετά. Έχει την ρομαντική βαθιά φωνή της σχολής του παρελθόντος αλλά καταφέρνει να κάνει πράγματα που ηχούν επίκαιρα..
Η παραθαλάσσια μας πόλη Βάρνα θα βυθιστεί στο πνεύμα της γαλλικής Γιορτής της Μουσικής στις 21 Ιουνίου. Η εκδήλωση, που διοργανώνεται από την Αλιάνζ Φρανσέζ Βάρνα, με τη χρηματική υποστήριξη του Δήμο Βάρνα, της Κρατικής Όπερας της Βάρνα και της..
Το τρίο Innerglow με το τραγούδι «Απελευθερωμένος» , ήταν μεταξύ των φιναλίστ στον 55ο Διαγωνισμό «Άνοιξη» της ΒΕΡ. Ο Τόντορ Κοβάτσεβ, ο Πέταρ Ζέλεβ και ο Ματέι Χριστόσκοβ τώρα προωθούν το κομμάτι τους, γιατί είναι πολύ κατάλληλο για το καλοκαίρι...
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..