Η ροκ παράσταση, που το κοινό της Σόφιας μπορεί να δει στις 20 Σεπτεμβρίου, ανεβάστηκε πριν μερικά χρόνια, αλλά μέχρι και σήμερα εμπλουτίζεται και αλλάζει συνεχώς. Στο πρότζεκτ συμμετέχουν επαγγελματίες μουσικούς, ενώ ο δημοφιλής ηθοποιός Φίλιπ Αβράμοφ τραγουδά, χορεύει, παίζει κιθάρα και φυσαρμόνικα... και αφηγείται για τη λεγόμενη «απαγορευμένη μουσική», τόσο ελκυστική για τους κινηματίες της δεκαετία του ’60 και του ’70 του 20ου αιώνα, όταν το ολοκληρωτικό καθεστώς στη Βουλγαρία «προστατεύει» τη νεολαία από τη «δυτική επιρροή». Αυτή η «διαβολική μουσική» είναι ο πρωταγωνιστής της παράστασης. Από τη σκηνή ηχούν τραγούδια των Τζο Κόκερ, Τζέιμς Μπράουν, White Snake, AC/DC και πολλών άλλων ροκ και μπλουζ ειδώλων. Σκηνοθέτης είναι ο Πέταρ Κάλτσεφ.
«Ο Θεός Ροκ» εμφανίστηκε ως τίτλος πριν τρία χρόνια» - λέει ο Φίλιπ Αβράμοφ. – «Το κείμενο είναι του Ντανιέλ Ράσεφ, γραμμένο ειδικά για μουσική παράσταση. Έψαχνα για κάτι διαφορετικό, μου άρεσε η ιδέα και αποφάσισα να προσθέσω τη μουσική που μου αρέσει. Έτσι γεννήθηκε η παράσταση «Ο Θεός Ροκ». Γιατί ονομάζεται έτσι; Επειδή διηγείται για τον Θεό που αγαπάει τη μουσική και την παίζει στο δικό του τραπέζι. Το γκρουπ πριν τρία χρόνια ήταν: Βεντσισλάβ Βέλεφ - κιθάρα, Κρασιμίρ Σπιριντόνοφ - πιάνο και εγώ. Το συγκρότημά μας ονομάζεται «Τζίντζερ» - το είπα στ’ αστεία, αλλά έτσι έμεινε. Στην πραγματικότητα, βλέπουμε όλα με αίσθηση χιούμορ και ακριβώς αυτό μου αρέσει.Τώρα τελευταία στα κρουστά παίζει ο Καλίν Βελιόφ. Ενώ στις 20 Σεπτεμβρίου, στο City Mark Art Center στο γκρουπ μας θα προσχωρήσει και μια μπασίστρια. Μιλάμε στη σκηνή για τις ρίζες της ροκ μουσικής. Και όχι μόνο - θα δώσουμε προσοχή σε ορισμένα διαχρονικά τζαζ και μπλουζ κομμάτια. Ερμηνεύουμε πολλά διάσημα τραγούδια, τα συνδυάζουμε με έναν περίεργο τρόπο. Από δω και πέρα θα γίνει ακόμη πιο εντυπωσιακό – σκεφτόμαστε να παρουσιάσουμε και δική μας μουσική. Και γιατί όχι; Τα πράγματα πάνε πολύ καλά. Η ιστορία είναι γεμάτη χιούμορ, παρά το γεγονός, ότι γίνεται λόγος για θεϊκά πράγματα. Συχνά αλλάζω το σενάριο, προσθέτω και καινούργια μουσική. Αυτοσχεδιάζομε και δεν ντρεπόμαστε να το κάνουμε. Έχουμε δώσει σχεδόν 40 συναυλίες, όχι μόνο σε θεατρικές σκηνές, αλλά και σε φεστιβάλ, ιδιωτικά πάρτι. Πρόσφατα ήμασταν σε μια συγκέντρωση ροκ και το κοινό κατενθουσιάστηκε με τη μουσική μας».
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..