Τι είναι να οργανώσεις ένα φεστιβάλ τζαζ σε μια περιοχή με πολύ διαφορετικές πολιτιστικές παραδόσεις, προσανατολισμένες κυρίως στην παραδοσιακή μουσική; Πώς σχεδιάζεται ένα πρόγραμμα με κορυφαίους μουσικούς με διεθνή συμμετοχή; Για την 20η επετειακή έκδοση του φεστιβάλ «Χάσκοβο τζαζ», που άρχισε στις 26 Σεπτεμβρίου, μας ενημερώνει ο Ντιμίταρ Ρούσεφ - κιθαρίστας, ιδρυτής και διοργανωτής της εκδήλωσης:
Την πρώτη ημέρα του φεστιβάλ στη σκηνή βγήκε το νέο συγκρότημα από το Πλόβντιβ Hot Club de Plovdiv, ενώ στις 27 Σεπτεμβρίου έπαιξε κουαρτέτο με αρχηγό τον ντράμερ Στέφαν Γκοράνοφ, ο οποίος τελείωσε τζαζ μουσική στην Ολλανδία και κυκλοφόρησε άλμπουμ που ηχογράφησε στη χώρα με το Prands Kentra Trio
«ΟΒασίλ Πετρόφ και το Τρίο του Στανισλάβ Αραμπατζίεφ έχουν συναυλία στη σκηνή του φεστιβάλ στις 30 Σεπτεμβρίου. Ο Βάσκο τραγούδησε στα εγκαίνια του πριν 20 χρόνια, είναι λάτρης της εκδήλωσης και πάντα όταν έχει δυνατότητα συμμετέχει στο φεστιβάλ. Στη μνήμη του Τεοντόρ Πετκόφ - Τέο, ενός νεαρού ντράμερ, ο οποίος απεβίωσε φέτος, είναι αφιερωμένη η συναυλία Fusion Jazz Project με συμμετοχή του Νικολάι Ιβανόφ ΟΜ /την 1η Οκτωβρίου/. Προσκάλεσα και το συγκρότημα «Σβετλίν Στάικοφ κουιντέτο» από το ΠΛόβντιβ. Άλλη μια έμφαση – γιορτάζουμε 30 χρόνια από την ίδρυση του Ακουστικού Τζαζ Τρίο από το Ντιμίτροβγκραντ, εγώ παίζω σ’ αυτό από 15 χρόνια. Θα παρουσιάσουμε το ίδιο πρόγραμμα και στις «Φθινοπωρινές ημέρες μουσικής» στην ίδια πόλη.
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..