Φέτος η Εθνική Μουσική Ακαδημία «Πάντσο Βλαντιγκέροφ» θα γιορτάσει τα 60 χρόνια από την ίδρυση της Ακαδημαϊκής Συμφωνικής Ορχήστρας /AΣO/. Αυτή η επέτειος στάθηκε η αφορμή να στραφούμε στην ιστορία του μουσικού συνόλου.
«Η ιστορία του συνόλου είναι αρκετά αντιφατική. Ιδρύεται το 1928, αλλά μετά αλλάζει το όνομα και την ταυτότητά του. Μόλις το 1956 είναι στη μορφή, στην οποία το γνωρίζουμε σήμερα. Στην πραγματικότητα είναι μια μοναδική συμφωνική ορχήστρα με πλούσιο πρόγραμμα, που είναι σε θέση να εκπαιδεύει τους φοιτητές. Αναντικατάστατος είναι ο ρόλος της στην εκπαίδευση των μελλοντικών επαγγελματιών. Τα ονόματα των διάσημων και μαέστρων, που διευθύνουν την ορχήστρα είναι πολλά, αλλά οπωσδήποτε πρέπει να αναφέρουμε τον Σάσα Ποπόφ και τον καθηγητή Ασέν Νάιντενοφ, ο οποίος διευθύνει την ορχήστρα το 1956. Με την ιστορία του είναι συνδεδεμένα τα ονόματα αξιοσημείωτων μουσικών όπως οι Βλάντι Συμεώνοφ, Κωνσταντίν Ιλίεφ, Ιβάν Μαρίνοφ. Επί πολλά χρόνια καθηγητής στο τμήμα διεύθυνσης ορχήστρας όπερας και συμφωνικής ορχήστρας είναι και ο σεβαστός καθηγητής Βασίλ Καζαντζίεφ. Πολλοί μουσικοί έχουν αποκτήσει εμπειρία και γνώσεις χάρη στην ορχήστρα. Θα έλεγα ότι όλο το έτος είναι εορταστικό για μας, αλλά η μεγάλη συναυλία είναι στις 30 Σεπτεμβρίου. Θα ακουστεί Κοντσέρτο για τρίο πιάνο και ορχήστρα εγχόρδων του Μπόχουσλαβ Μαρτίνου. Στο τρίο συμμετέχουν διακεκριμένοι καθηγητές μας - η Βελισλάβα Γκεοργκίεβα (πιάνο), Γιόσιφ Ραντιόνοφ (βιολί) και Ανατόλι Κράστεφ (βιολοντσέλο). Ο διευθυντής της ορχήστρας είναι ο μαέστρος Γκεόργκι Πατρίκοφ - νεαρός συνάδελφος, επίκουρος καθηγητής στο τμήμα διεύθυνσης. Το δεύτερο μέρος της συναυλίας είναι αφιερωμένο στα 85 χρόνια από τη γέννηση του Τσβετάν Τσβετάνοφ - λίγο ξεχασμένου βουλγάρου συνθέτη, ίσως γιατί απεβίωσε νωρίς. Επί πολλά χρόνια ήταν καθηγητής αρμονίας και σύνθεσης. Θα ακούσουμε την Τετάρτη Συμφωνία του, η οποία επί πολλά χρόνια απουσιάζει από το ρεπερτόριο των ορχηστρών στη χώρα μας. Θέλω να τονίσω ότι στη φετινή γιορτή είναι αφιερωμένες όλες οι εκδηλώσεις των φοιτητών από το τμήμα διεύθυνσης ορχήστρας, που δίνουν συναυλίες μαζί με τους συμφοιτητές τους - τραγουδιστές και μουσικούς.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..