Την 1η Νοεμβρίου στη Βουλγαρία τιμάται η Ημέρα των Εθνεγερτών. Στην ημερομηνία αυτή αποδίδουμε φόρο τιμής σε όλες τις προσωπικότητες που συνέβαλαν στην διαφώτιση και τη διαμόρφωση της εθνικής αυτοσυνείδησης του βουλγαρικού λαού. Κατά παράδοση η γιορτή συμβαδίζει με πολλές πολιτιστικές εκδηλώσεις. Απ’ αυτές διαλέξαμε το ντεμπούτο της Γιάνιτσα Μπράνζελοβα, που από λίγους μήνες διευθύνει τη Μικτή Χορωδία του Μουσικού και Δραματικού Θεάτρου «Κωνσταντίν Κισίμοφ» στην πόλη Βελίκο Τίρνοβο.
Από τα παιδικά της χρόνια η Γιάνιτσα Μπράνζελοβα συμμετέχει στη χορωδία του Παιδικού-εφηβικού συγκροτήματος «Βουλγαρόπουλο» στο Τίρνοβο. Στη συνέχεια μαθαίνει δημοτικά τραγούδια στο Εθνικό Σχολείο Φολκλορικών Τεχνών «Φίλιπ Κούτεφ» στην πόλη Κότελ. Πριν μήνες ολοκληρώνει τις σπουδές της με master στην ειδικότητα «Διεύθυνση χορωδίας» στην Εθνική Μουσική Ακαδημία «Πάντσο Βλαντιγκέροφ». Περισσότερες λεπτομέρειες για τη συναυλία μαθαίνουμε από την Γιάνιτσα Μπράνζελοβα:
«Η εκδήλωση αυτή συνοδεύει το πρόγραμμα του Μουσικού και Δραματικού Θεάτρου «Κωνσταντίν Κισίμοφ» και είναι μέρος της πολιτιστικής αφίσας του Βελίκο Τίρνοβο. Η Ημέρα των Εθνεγερτών είναι μία θαυμάσια ευκαιρία για ντεμπούτο, επειδή τα ίχνη του διαφωτισμού πάντα αντέχουν στον χρόνο. Τα τραγούδια που επέλεξα είναι γραμμένα από τους πρώτους Βουλγάρους μουσικοσυνθέτες, αλλά έχει και σύγχρονα έργα. Το όνειρό μου είναι να εκλαϊκεύεται η χορωδιακή δραστηριότητα, ονειρεύομαι παντού να υπάρχουν χορωδίες και όλοι να τραγουδούν. Είμαι ευτυχισμένη πως αμέσως μετά την αποφοίτησή μου είχα τη δυνατότητα να εργάζομαι στην ειδικότητά μου, και μάλιστα στη γενέτειρα κου.Πρέπει να έχουμε τη φλόγα και το ζήλο για δουλειά. Ο καθηγητής Μιροσλάβ Ποπσάβοφ είναι ο πρώτος καθηγητής μου στην Ακαδημία, και άναψε στην καρδιά μου τη σπίθα της χορωδιακής μουσικής.Η χορωδία μας είναι μικτή και βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Οι τραγουδιστές δίνουν το παν, εγώ – επίσης.»
Στη συναυλία, αφιερωμένη στην Ημέρα των Εθνεγερτών, σύμφωνα με την Γιάνιτσα, το αποκορύφωμα ήταν το έργο «Οι καμπάνες του Τίρνοβο» του Ζουλ Λεβί. «Ο δημιουργός θαυμάσια ένιωσε το πνεύμα της παλιάς μας πρωτεύουσας», λέει η Γιάνιτσα. Η ιδέα της είναι παρόμοιες συναυλίες να διοργανώνονται πιο συχνά, επειδή παραχωρούν τόσο στους ακροατές, όσο στους ερμηνευτές την ευκαιρία να απολαμβάνουν την όμορφη βουλγαρική μουσική και προκαλούν το ενδιαφέρον προς τις ρίζες της χορωδιακής τέχνης στη Βουλγαρία.
Μετάφραση: Σοφία Μπόντσεβα
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς» στην Σόφια. Το Πολιτιστικό Κέντρο σημειώνει 50 χρόνια λειτουργίας με μια σειρά από συναυλίες με..
Στις αρχές της θερινής σεζόν οι Atazar, Kris V και η τραγουδίστρια Αλεξάντρα Ιβανόβα παρουσίασαν το κοινό τραγούδι τους «Μείνε» με εντυπωσιακό βίντεο, που μας μεταφέρει στην ακτή της θάλασσας. Η Αλεξάντρα προσχωρεί για πρώτη φορά στην ομάδα του..
Για πέμπτο χρόνο το Sofia Summer Fest προτείνει αξέχαστα βιώματα στην καλοκαιρινή πρωτεύουσα. Το φεστιβάλ εγκαινιάζεται στο Νότιο Πάρκο στις 18 Ιουλίου με συναυλία του διαχρονικού τραγουδιστή Βασίλ Νάιντενοβ. Στις 28 Ιουλίου το συγκρότημα η Κεράνα και..