Νέο πρότζεκτ, που μάζεψε συνθέσεις του σαξοφωνίστα Βλαντιμίρ Καρπάροφ, θα παρουσιαστεί σήμερα, 17 Νοεμβρίου, στη Sofia Live Club. Είναι η βουλγαρική πρεμιέρα του Antihypocrisyl. Το άλμπουμ, που κυκλοφόρησε το ελβετικό label Unit Records, βρίσκεται στη μουσική αγορά εδώ και μία εβδομάδα. Στο CD ο Βλαντιμίρ παίζει τενόρο, σοπράνο και άλτο σαξόφωνο μαζί με τον πιανίστα Κωνσταντίν Κώστοφ, τον Scott White - κοντραμπάσο και μπάσο, και τον Dimitri Cristidi - ντραμς. Ο τίτλος προέρχεται από το πρώτο έργο στη συλλογή. Επινοήθηκε έτσι ώστε να θυμίζει το όνομα φαρμάκου. Ενώ στο εξώφυλλο θα δείτε και το κουτί αυτού του «φαρμάκου», που αναμφισβήτητα βοηθά εναντίον της μετριότητας, της ανίας και της κακής διάθεσης.
«Εκείνοι, που με γνωρίζουν, ξέρουν πως προσπαθώ να γεφυρώσω αυτούς τους δύο κόσμους – της τζαζ και του βουλγαρικού φολκλόρ. Το κάνω από διαίσθηση και πεποίθηση, αλλά σε καμία περίπτωση οι προσπάθειές μου δεν είναι αυτοσκοπός. Το Antihypocrisyl συνεχίζει αυτή τη γραμμή. Οι περισσότερες μελωδίες στις νέες συνθέσεις είναι δικές μου. Συνδυάζονται με τζαζ αρμονία, υπάρχουν και αρκετά πολυρυθμικά σημεία. Κάλεσα για μερικά από τα έργα γνωστούς βουλγάρους μουσικούς, τους οποίους εκτιμώ πολύ.»
Εδώ και δεκαετίες ο Βλαντιμίρ ζει στη Γερμανία, δουλεύοντας σε διάφορες κατευθύνσεις. Πέρα από το «Βλαντιμίρ Καρπάροφ κουαρτέτο», πρωτοστατεί και στο κουαρτέτο σαξοφώνου «Φορκολόρ» και συμμετέχει επίσης σε σειρά άλλων συγκροτημάτων. Ποια, κατά τη γνώμη του, είναι τα πιο ενδιαφέροντα πρότζεκτ τους τελευταίους μήνες;
«Ένα υπέροχο σχέδιο, που παρουσιάσαμε πρόσφατα σε συναυλία, είναι με τρίο, μαζί με τον κιθαρίστα Ούβε Κροπίνσκι και την τσελίστρια Σουζάνε Πάουλ. Πολύ ενδιαφέρουσα μουσική. Εδώ και τρία χρόνια παίζουμε μαζί, έχουμε κυκλοφορήσει και CD, τώρα προετοιμάζουμε δεύτερο. Θα ήθελα πολύ να γράψουμε άλμπουμ μαζί με τον εξαιρετικό Αντόνι Ντόντσεφ, τζαζ πιανίστα, με τον οποίο από καιρό σε καιρό παίζουμε ντουέτο. Παίζω συχνά με διάφορα βαλκανικά γκρουπ, που βρίσκονται στο Βερολίνο. Στις αρχές της χρονιάς ξεκίνησα το Balkan Spirit Ensemble, νέο πρότζεκτ, στο οποίο λαμβάνουν μέρος μουσικοί διάφορων εθνών. Ανάμεσά τους είναι η τραγουδίστρια Κάτια Τάσεβα – τελείως άγνωστη στη Βουλγαρία, αλλά με απίθανο ταλέντο. Μαζί τους επίσης προετοιμάζουμε CD, επειδή με την πάροδο του χρόνου μαζεύτηκαν πολλές διασκευές μου τραγουδιών απ’ όλες τις βαλκανικές χώρες. Η ιδέα είναι να παρουσιάσουμε αυτές τις υπέροχες μελωδίες με ένα πραγματικά σύγχρονο τρόπο.»
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..