Νέο πρότζεκτ, που μάζεψε συνθέσεις του σαξοφωνίστα Βλαντιμίρ Καρπάροφ, θα παρουσιαστεί σήμερα, 17 Νοεμβρίου, στη Sofia Live Club. Είναι η βουλγαρική πρεμιέρα του Antihypocrisyl. Το άλμπουμ, που κυκλοφόρησε το ελβετικό label Unit Records, βρίσκεται στη μουσική αγορά εδώ και μία εβδομάδα. Στο CD ο Βλαντιμίρ παίζει τενόρο, σοπράνο και άλτο σαξόφωνο μαζί με τον πιανίστα Κωνσταντίν Κώστοφ, τον Scott White - κοντραμπάσο και μπάσο, και τον Dimitri Cristidi - ντραμς. Ο τίτλος προέρχεται από το πρώτο έργο στη συλλογή. Επινοήθηκε έτσι ώστε να θυμίζει το όνομα φαρμάκου. Ενώ στο εξώφυλλο θα δείτε και το κουτί αυτού του «φαρμάκου», που αναμφισβήτητα βοηθά εναντίον της μετριότητας, της ανίας και της κακής διάθεσης.
«Εκείνοι, που με γνωρίζουν, ξέρουν πως προσπαθώ να γεφυρώσω αυτούς τους δύο κόσμους – της τζαζ και του βουλγαρικού φολκλόρ. Το κάνω από διαίσθηση και πεποίθηση, αλλά σε καμία περίπτωση οι προσπάθειές μου δεν είναι αυτοσκοπός. Το Antihypocrisyl συνεχίζει αυτή τη γραμμή. Οι περισσότερες μελωδίες στις νέες συνθέσεις είναι δικές μου. Συνδυάζονται με τζαζ αρμονία, υπάρχουν και αρκετά πολυρυθμικά σημεία. Κάλεσα για μερικά από τα έργα γνωστούς βουλγάρους μουσικούς, τους οποίους εκτιμώ πολύ.»
Εδώ και δεκαετίες ο Βλαντιμίρ ζει στη Γερμανία, δουλεύοντας σε διάφορες κατευθύνσεις. Πέρα από το «Βλαντιμίρ Καρπάροφ κουαρτέτο», πρωτοστατεί και στο κουαρτέτο σαξοφώνου «Φορκολόρ» και συμμετέχει επίσης σε σειρά άλλων συγκροτημάτων. Ποια, κατά τη γνώμη του, είναι τα πιο ενδιαφέροντα πρότζεκτ τους τελευταίους μήνες;
«Ένα υπέροχο σχέδιο, που παρουσιάσαμε πρόσφατα σε συναυλία, είναι με τρίο, μαζί με τον κιθαρίστα Ούβε Κροπίνσκι και την τσελίστρια Σουζάνε Πάουλ. Πολύ ενδιαφέρουσα μουσική. Εδώ και τρία χρόνια παίζουμε μαζί, έχουμε κυκλοφορήσει και CD, τώρα προετοιμάζουμε δεύτερο. Θα ήθελα πολύ να γράψουμε άλμπουμ μαζί με τον εξαιρετικό Αντόνι Ντόντσεφ, τζαζ πιανίστα, με τον οποίο από καιρό σε καιρό παίζουμε ντουέτο. Παίζω συχνά με διάφορα βαλκανικά γκρουπ, που βρίσκονται στο Βερολίνο. Στις αρχές της χρονιάς ξεκίνησα το Balkan Spirit Ensemble, νέο πρότζεκτ, στο οποίο λαμβάνουν μέρος μουσικοί διάφορων εθνών. Ανάμεσά τους είναι η τραγουδίστρια Κάτια Τάσεβα – τελείως άγνωστη στη Βουλγαρία, αλλά με απίθανο ταλέντο. Μαζί τους επίσης προετοιμάζουμε CD, επειδή με την πάροδο του χρόνου μαζεύτηκαν πολλές διασκευές μου τραγουδιών απ’ όλες τις βαλκανικές χώρες. Η ιδέα είναι να παρουσιάσουμε αυτές τις υπέροχες μελωδίες με ένα πραγματικά σύγχρονο τρόπο.»
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Η Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ με μαέστρο τον Ντιμίταρ Χρίστοφ κλείνει τη σεζόν απόψε /20 Ιουνίου/ με μια συναυλία στην οποία θα ακουστούν μόνο τίτλοι πρεμιέρας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 17 νέα κομμάτια και διασκευές τραγουδιών που θα..
Ο Λιούμπο Κίροφ είναι ανάμεσα στα αστέρια της βουλγαρικής μουσικής, που τα τελευταία χρόνια γεμίζουν τις μεγαλύτερες αίθουσες. Κάθε τραγούδι του συγκινεί το κοινό, που έχει νέα αφορμή χαράς – πριν λίγες μέρες ο ερμηνευτής κυκλοφόρησε το άλμπουμ..
Τις ημέρες πριν τη μεγάλη χριστιανική εορτή της Πεντηκοστής, ο Ναός της Αγίας Σοφίας στην πρωτεύουσα φιλοξενεί την πρώτη έκδοση του Φεστιβάλ Εκκλησιαστικής Χορωδιακής Μουσικής, που θα λάβει χώρα από τις 19 μέχρι τις 23 Ιουνίου. Διοργανωτές είναι η..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..